PRAVOSLAVNI CRKVENI KALENDAR ZA 2021 GODINU

Pravoslavni Crkveni Kalendar 2022Julijanski kalendar 2022

Crkveni KalendarJulijanski kalendar 2021 godine

Pravoslavni kalendar za 2021 godinu je pred vama. Kada kažemo pravoslavni kalendar mislimo ovde na Julijanski kalendar po kome SPC meri vreme.

Ponedeljak   1        19      Sveti prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski       SLAVA

Utorak          2        20      Sveti velikomučenik Artemije  

Sreda           3        21      Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik    post

Četvrtak       4        22      Sveti ravnoa  postolni Averkije Jerapoljski  

Petak           5        23      Sveti a  postol Jakov, prvi episkop Jerusalimski   post

Subota         6        24      Sveti velikomučenik Areta – Zadušnice jesenje (mitrovske)   

Nedelja         7        25     Sveti mučenici Markijan i Martirije    

Ponedeljak   8        26      Sveti velikomučenik Dimitrije – Mitrovdan    SLAVA

Utorak           9        27      Sveti mučenik Nestor      

Sreda          10      28      Sveta mučenica Paraskeva (Sveta Petka); Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, arhiepiskop srpski    post

Četvrtak       11      29      Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnamučenica Anastasija Rimljanka SLAVA        

Petak           12      30      Sveštenomučenik Zinovije i sestra mu Zinovija; Sveti a  postoli Kleopa, Tercije, Marko, Just i Artem;  Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik      post

Subota         13      31      Sveti a  postoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima      

Nedelja         14      1        Sveti Kozma i Damjan – Vračevi SLAVA      

Ponedeljak   15      2        Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima        

Utorak          16      3        Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic      SLAVA

Sreda           17      4        Prepodobni Joanikije Veliki; Sveti sveštenomučenik Nikandar          post

Četvrtak       18      5        Prepodobnomučenici Galaktion i Epistima     

Petak           19      6        Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlaam Hutinski   post

Subota         20      7        Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar  

Nedelja         21      8        Sabor svetih arhangela Mihaila – Aranđelovdan        SLAVA

Ponedeljak   22      9        Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski  

Utorak          23      10      Sveti a  postoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima    

Sreda           24      11      Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan        post SLAVA

Četvrtak       25      12      Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski        SLAVA

Petak           26      13      Sveti Jovan Zlatousti      SLAVA       post

Subota         27      14      Sveti a  postol Filip; Sveti Grigorije Palama (Božićne poklade)   

Nedelja        28      15      Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv (Početak   posta)       post

Ponedeljak   29      16      Sveti a  postol i jevanđelist Matej      SLAVA        post

Utorak         30      17      Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Nikon Radonješki; Sveti Maksim, patrijarh carigradski; Sveti Sevastijan Džeksonski      post

Sreda           1        18      Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok        post

Četvrtak       2        19      Sveti prorok Avdija; Prepodobni Varlaam i Joasaf; Prepodobni Porfirije Kavsokalivit            post

Petak           3        20      Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja)         post

Subota         4        21      Vavedenje Presvete Bogorodice SLAVA        post

Nedelja        5        22      Sveti a  postoli Filimon, Apfija i Arhip; Sveta mučenica Kiklija     post

Ponedeljak   6        23      Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar   post Nevski     

Utorak          7        24      Sveta velikomučenica Ekaterina   post

Sreda           8        25      Sveti sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja)    post

Četvrtak       9        26      Prepodobni Alimpije Stolpnik; Prenos moštiju Svetog Georgija  SLAVA       post

Petak           10      27      Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski     post

Subota          11      28      Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo         post

Nedelja         12      29      Sveti mučenici Paramon i Filumen      

Ponedeljak   13      30      Sveti a  postol Andrej Prvozvani        SLAVA        post

Utorak           14      1        Sveti prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi        post

Sreda            15      2        Sveti prorok Avakum; Sveti car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički      post

Četvrtak        16      3        Sveti prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi          post

Petak            17      4        Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin       post

Subota          18      5        Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski  post

Nedelja         19      6        Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac – Nikoljdan – Detinjci          SLAVA       post

Ponedeljak   20      7        Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački       post

Utorak          21      8        Prepodobni Patapije; Sveti a  postoli Sosten, Apolos i drugi s njima   post

Sreda           22      9        Začeće Svete Ane   post

Četvrtak       23      10      Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, despot Srpski          post

Petak           24      11      Prepodobni Danilo Stolpnik        post

Subota         25      12      Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop trimitunski            post

Nedelja        26      13      Sveti mučenik Evstratije; Sveti sveštenomučenik Gavrilo, patrijarh srpski, Sveti Nikodim Srpski – Materice         post

Ponedeljak   27      14      Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima  post

Utorak          28      15      Sveti sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle    post

Sreda           29      16      Sveti prorok Agej; Sveta Teofanija carica   post

Četvrtak       30      17      Sveti prorok Danilo; Sveti prepodobnomučenik đakon Avakum i iguman Pajsije          post

Petak           31      18      Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi    post