Pravoslavni Crkveni Kalendar

FEBRUAR – NOVI  (STARI) KALENDAR

  • Subota           1. februar (19. jan) Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski post
  • Nedelja         2. februar (20. jan) Prepodobni Jevtimije Veliki
  • Ponedeljak        3. februar (21. jan) Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit
  • Utorak   4. februar (22. jan) Sveti apostol Timotej; prepodobni mučenik Anastasije
  • Sreda         5. februar (23. jan) Sveti Sveštenomučenik Kliment Ankirski
  • Četvrtak           6. februar (24. jan) Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila post
  • Petak       7. februar (25. jan) Sveti Grigorije Bogoslov; prepodobni Publije
  • Subota           8. februar (26. jan) Prepodobni Ksenofont i Marija post
  • Nedelja         9. februar (27. jan) Prenos moštiju Svetog Jovana Zlatousta
  • Ponedeljak       10. februar (28. jan) Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin
  • Utorak  11. februar (29. jan) Prenos moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca
  • Sreda        12. februar (30. jan) +++ SVETA TRI JERARHA
  • Četvrtak         13. februar (31. jan) Sveti besrebrenici Kir i Jovan post
  • Petak     14. februar (1. feb) Sveti mučenik Trifun (Pretprazništvo Sretenja)
  • Subota         15. februar (2. feb) +++ SRETENjE GOSPODNjE post
  • Nedelja        16. februar (3. feb) Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, Arhiepiskop srpski
  • Ponedeljak       17. februar (4. feb) Prepodobni Isidor Pelusiot; prepodobni Nikolaj
  • Utorak  18. februar (5. feb) Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt
  • Sreda        19. februar (6. feb) Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski
  • Četvrtak          20. februar (7. feb) Sveti Partenije Lampsakijski
  • Petak     21. februar (8. feb) Sveti Teodor Stratilat; Sveti Sava, Drugi Arhiepiskop srpski
  • Subota          22. februar (9. feb) Sveti mučenik Nikifor (Odanije Sretenja)
  • Nedelja         23. februar (10. feb) Sveti Sveštenomučenik Haralampije
  • Ponedeljak        24. februar (11. feb) Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac
  • Utorak   25. februar (12. feb) Sveti Meletije Antiohijski
  • Sreda         26. februar (13. feb) Sveti Simeon Mirotočivi
  • Četvrtak          27. februar (14. feb) Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski post
  • Petak      28. februar (15. feb) Sveti apostol Onisim; prepodobni Jevsevije Pustinjak
  • Subota     29. februar (16. feb) mleč.pr. i ribe

MART – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • Nedelja           1. mart (17. feb) Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih 12 mučenika post
  • Ponedeljak         2. mart (18. feb) Sveti velikomučenik Teodor Tiron – Velike (zimske) zadušnice
  • Utorak        3. mart (19. feb) Sveti Lav Rimski; Sveti Flavijan Carigradski (Mesne Poklade)
  • Sreda   4. mart (20. feb) Sveti apostoli Arhip, Filimon i Apfija
  • Četvrtak          5. mart (21. feb) Sveti Lav Katanski
  • Petak           6. mart (22. feb) Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije
  • Subota       7. mart (23. feb) Sveti mučenici u Evgeniji
  • Nedelja           8. mart (24. feb) Sveti Sveštenomučenik Polikarp Smirnski
  • Ponedeljak         9. mart (25. feb) Prvo i drugo obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja
  • Utorak       10. mart (26. feb) Sveti Tarasije Carigradski (Bele poklade)
  • Sreda  11. mart (27. feb) Sveti Porfirije, episkop Gaski (Početak posta) post
  • Četvrtak        12. mart (28. feb) Prepodobni Prokopije Dekapolit; prepodobni Talalej post
  • Petak          13. mart (29. feb) Prepodobni Vasilije ispovednik; Prepodobni Jovan Kasijan post
  • Subota      14. mart (1. mar) Sveta prepodobnomučenica Evdokija post
  • Nedelja          15. mart (2. mar) Sveti Svmuč. Teodot Kirinejski post
  • Ponedeljak        16. mart (3. mar) Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk; Sv. Teodor Komogovinski – Teodorova Subota post
  • Utorak       17. mart (4. mar) Prepodobni Gerasim jordanski post
  • Srijeda  18. mart (5. mar) Sveti mučenik Konon; Prepodobni Marko Podvižnik post
  • Četvrtak         19. mart (6. mar) Sveta 42 mučenika Amorejska post
  • Petak          20. mart (7. mar) Svetih sedam Sveštenomučenika Hersonskih post
  • Subota       21. mart (8. mar) Sveti Teofilakt Ispovednik post
  • Nedelja           22. mart (9. mar) Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci; Sv. 42 muč. Momišićka post
  • Ponedeljak         23. mart (10. mar) Sveti mučenik Kodrat Korintski post
  • Utorak        24. mart (11. mar) Sveti Sofronije Jerusalimski post
  • Srijeda   25. mart (12. mar) Prepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov post
  • Četvrtak          26. mart (13. mar) Prenos moštiju Svetog Nikifora Carigradskog post
  • Petak           27. mart (14. mar) Prepodobni Benedikt Nursijski post
  • Subota       28. mart (15. mar) Sveti mučenik Agapije i drugi s njim post
  • Nedelja           29. mart (16. mar) Sveti apostol Aristovul; Sveti mučenik Savin post
  • Ponedeljak         30. mart (17. mar) Sveti Aleksije – Čovek Božji post
  • Utorak        31. mart (18.mar) Sveti Kiril Jerusalimski post

APRIL – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • Srijeda   1. april (19. mar) Sveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; prepodobni Simon Dajbabski post
  • Četvrtak         2. april (20. mar) Prepodobni Oci poubijani u manastiru Svetog Save Osvećenog post
  • Petak          3. april (21. mar) Prepodobni Jakov Ispovednik post
  • Subota      4. april (22. mar) Sveti Sveštenomučenik Vasilije Ankirski post
  • Nedelja          5. april (23. mar) Prepodobnomučenik Nikon i drugi post
  • Ponedeljak         6. april (24. mar) Prepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti) post
  • Utorak        7. april (25. mar) +++ BLAGOVESTI post
  • Srijeda   8. april (26. mar) Sabor Svetog Arhangela Gavrila (Odanije blagovesti) post
  • Četvrak          9. april (27. mar) Prepodobna Matrona Solunska post
  • Petak           10. april (28. mar) Prepodobni Ilarion Ispovednik (Prvo bdenije) post
  • Subota        11. april (29. mar) Prepodobni Marko Areutski post
  • Nedelja            12. april (30. mar) Prepodobni Jovan Lestvičnik (Drugo bdenije) post
  • Ponedeljak         13. april (31. mar) Sveštenomučenik Ipatije Gangrijski post
  • Utorak         14. april (1. apr) Prepodobna Marija Egipćanka post
  • Serijeda    15. april (2. apr) Prepodobni Tit Čudotvorac post
  • Četvrtak         16. april (3. apr) Veliki Četvrtak (Veliko bdenije) post
  • Petak            17. april (4. apr) +++VELIKI PETAK – RASPEĆE HRISTOVO; Sv. Nikolaj Žički post Prepodobni Josif Himnograf post
  • Subota        18. april (5. apr) +++VELIKA SUBOTA post
  • Nedelja            19. april (6. apr) +++VASKRSENjE GOSPODA ISUSA HRISTA – V A S K R S
  • Ponedeljak          20. april (7. apr) +++VASKRSNI PONEDELjAK
  • Utorak         21. april (8. apr) +++VASKRSNI UTORAK
  • Srijeda    22. april (9. apr) Sveti mučenik Evpsihije post
  • Četvrak         23. april (10. apr) Sveti mučenik Terentije post
  • Petak            24. april (11. apr) Sveti Sveštenomučenik Antipa post
  • Subota        25. april (12. apr) Poštovani Vasilijev Ispovjednik  post
  • Nedelja           26. april (13. apr) Sveti apostol Artemon Laodiceani post
  • Ponedeljak           27. april (14. apr) Sveti Martin Ispovjednik (Pubbies Monday) post
  • Utorak          28. april (15. apr) Svetih apostola Aristarchus, Pud i Trophim
  • Srijeda     29. april (16. apr) Sv. Mučenik Agapi, Hionia i Irina
  • Četvrtak           30. april (17. apr) Predak Simeon Perzijanac

MAJ – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • Petak              1. maj (18. apr) Prepodobni Jovan, učenik Sv. Grigorija Dekapolita
  • Subota         2. maj (19. apr) Prepodobni Jovan Vethopešternik
  • Nedelja              3. maj (20. apr) Prep. Teodor Trihina; prep. Joasaf Srpski; Sveti Nikolaj Žički (Istočni Petak)
  • Ponedeljak            4. maj (21. apr) Sveti Sveštenomučenik Januarije
  • Utorak           5. maj (22. apr) Pr. Teodor Sikeot; Sv. Sveštenomučenik Platon Banjalučki
  • Sreda      6. maj (23. apr) +++ SVETI VELIKOMUČENIK GEORGIJE – ĐURĐEVDAN
  • Četvrtak            7. maj (24. apr) Sveti mučenik Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski; Sv. Sveštenomuč. Branko
  • Petak             8. maj (25. apr) Sveti apostol i jevanđelist Marko – Markovdan post
  • Subota         9. maj (26. apr) Sveti Sveštenomučenik Vasilije Amasijski
  • Nedelja           10. maj (27. apr) Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru post
  • Ponedeljak         11. maj (28. apr) Sveti apostoli Jason i Sosipatr
  • Utorak        12. maj (29. apr) +++ SVETI VASILIJE OSTROŠKI ČUDOTVORAC
  • Sreda   13. maj (30. apr) Sv. apostol Jakov Zavedejev
  • Četvrtak         14. maj (1. maj) Sveti prorok Jeremija
  • Petak          15. maj (2. maj) Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail post
  • Subota     16. maj (3. maj) Sveti mučenici Timotej i Mavra
  • Nedelja         17. maj (4. maj) Sveta mučenica Pelagija Tarsijska post
  • Ponedeljak        18. maj (5. maj) Sveta velikomučenica Irina
  • Utorak        19. maj (6. maj) Pravedni Jov; prenos moštiju Svetog Save
  • Srijeda  20. maj (7. maj) Pojava Časnog Krsta u Jerusalimu
  • Četvrtak        21. maj (8. maj) Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov
  • Petak         22. maj (9. maj) Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice (Prepolovljenje) post
  • Subota     23. maj (10. maj) Sveti apostol Simon Zilot; prepodobna Isidora
  • Nedelja         24. maj (11. maj) +++ SVETI ĆIRILO I METODIJE; Sveti Nikodim srpski post
  • Ponedeljak        25. maj (12. maj) Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski
  • Utorak       26. maj (13. maj) Sveta mučenica Glikerija
  • Srijeda  27. maj (14. maj) Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim
  • Četvrtak       28. maj (15.maj) Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije
  • Petak         29. maj (16. maj) Prep. Teodor; Sv.muč. Teodor Vršački; Muč. Vukašin; SV Vikentije i muč. surdulički (Odanije Prepolovljenja) post
  • Subota     30. maj (17. maj) Sveti apostol Andronik i Junija
  • Nedelja         31. maj (18. maj) Sveti mučenik Teodor Ankirski post

JUN – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • Ponedeljak        1. jun (19. maj) Sveti Sveštenomučenik Patrikije
  • Utorak        2. jun (20. maj) Sveti mučenik Talalej; prepodobni Stefan Piperski
  • Sreda  3. jun (21. maj) +++ SVETI CAR KONSTANTIN I CARICA JELENA; prepodobna Jelena Dečanska
  • Četvrtak         4. jun (22. maj) Sveti mučenik Jovan Vladimir; knez srpski
  • Petak          5. jun (23. maj) Prepodobni Mihajlo Ispovednik (Odanije Vaskrsa) post
  • Subota      6. jun (24. maj) +++VAZNESENjE GOSPODNjE – SPASOVDAN
  • Nedelja          7. jun (25. maj) Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja; Pećka ikona Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Pivski post
  • Ponedeljak        8. jun (26. maj) Sveti apostol Karp i Alfej
  • Utorak       9. jun (27. maj) Sveti Sveštenomučenik Terapont
  • Sreda 10. jun (28. maj) Prepodobni Nikita Ispovednik
  • Četvrtak        11. jun (29. maj) Prepodobnomučenica Teodosija Tirska
  • Petak         12. jun (30. maj) Prepodobni Isakije Dalmatski post
  • Subota     13. jun (31. maj) Sveti apostol Jerma; Sveti mučenik Ermije
  • Nedelja         14. jun (1. jun) Sveti mučenik Justin Filosof; Prepodobni Justin Ćelijski (Odanije Vaznesenja) post
  • Ponedeljak       15. jun (2. jun) Sveti mučenik Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski Letnje (duhovske) zadušnice 
  • Utorak      16. jun (3. jun) Sveti mučenik Lukilijan i drugi s njim
  • Sreda 17. jun (4. jun) Sveti apostoli mučenik i Marija; Sv. Joanikije Crnogorski; Sveti apostol George (Bogić)
  • Četvrtak        18. jun (5. jun) Sveti svećenik Dorotej; Predak Petar Koriški
  • Petak       19. jun (6. jun) Prepodobni Visarion i Ilarion Novi
  • Subota    20. jun (7. jun) Sveti Sveštenomučenik Teodor Ankirski
  • Nedelja        21. jun (8. jun) Sveti velikomučenik Teodor Stratilat
  • Ponedeljak      22. jun (9. jun) Sveti Kirilo Aleksandrijski (Odanije Pedesetnice)
  • Utorak      23. jun (10. jun) Sveti Sveštenomučenik Timotej Bruski (Petrovske Poklade)
  • Sereda 24. jun (11. jun) Sveti apostoli Vartolomej i Varnava (Početak posta) post
  • Četvrak       25. jun (12. jun) Prepodobni Onufrije Veliki; prepodobni Petar Atonski post
  • Petak        26. jun (13. jun) Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski post
  • Subota    27. jun (14. jun) Sveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski post
  • Nedelja        28. jun (15.jun) Sv. Amos; +++SV. MUČENIK KNEZ LAZAR I SV. SRPSKI MUČENICI – VIDOVDAN post
  • Ponedeljak      29. jun (16. jun) Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac post
  • Utorak     30. jun (17. jun) Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail post

JUL – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • Sreda  1. jul (18. jun) Sveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul post
  • Četvrtak        2. jul (19. jun) Sveti apostol Juda; prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski post
  • Petak         3. jul (20. jun) Sveti Sveštenomučenik Metodije; prepodobni Naum Ohridski post
  • Subota     4. jul (21. jun) Sveti mučenik Julijan Tarsijski; prepodobna Anastasija Srpska post
  • Nedelja         5. jul (22.jun) Sveti Sveštenomučenik Jevsevije post
  • Ponedeljak       6. jul (23.jun) Sveta mučenica Agripina; vladimirska ikona Majke Božje post
  • Utorak      7. jul (24. jun) +++ ROĐENjE SVETOG JOVANA PRETEČE – IVANjDAN post
  • Sreda 8. jul (25. jun) Sveta prepodobnomučenica Fevronija post
  • Četvrtak       9. jul (26. jun) Prepodobni David Solunski post
  • Petak       10. jul (27. jun) Prepodobni Sampson Stranoprimac post
  • Subota    11. jul (28. jun) Prenos moštiju Sv. besrebrenika Kira i Jovana; Sv. muč. Dabrobosan. i Milešev. post
  • Nedelja       12. jul (29. jun) +++ SVETI APOSTOLI PETAR I PAVLE – PETROVDAN post
  • Ponedeljak      13. jul (30. jun) Sabor Svetih dvanaest apostola – Pavlovdan
  • Utorak     14. jul (1. jul) Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan
  • Sreda 15. jul (2. jul) Polaganje rize Presvete Bogorodice
  • Četvrtak       16. jul (3. jul) Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije
  • Petak         17. jul (4. jul) Sveti Andrej Kritski; Sv. Sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački post
  • Subota     18. jul (5. jul) Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki
  • Nedelja         19. jul (6. jul) Prepodobni Sisoje Veliki post
  • Ponedeljak       20. jul (7.jul) Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja
  • Utorak      21. jul (8. jul) Sveti velikomučenik Prokopije
  • Sreda 22. jul (9. jul) Sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sveti. muč. Glamočki i Kulenvakufski
  • Četvrtak       23. jul (10. jul) Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prep. Antonije Pečerski
  • Petak         24. jul (11. jul) Sveta velikomučenica Efimija; blažena Olga post
  • Subota     25. jul (12. jul) Sv. muč. Proklo i Ilarije; ikona Presvete Bogorodice Trojeručice
  • Nedelja        26. jul (13.jul) Sabor Svetog arhangela Gavrila post
  • Ponedeljak       27. jul (14. jul) Sveti apostol Akila; Prepodobni Nikodim
  • Utorak      28. jul (15. jul) Sveti mučenici Kirik i Julita; Sv. Vladimir Kijevski; Sv. muč. Veličko-gornjepolimski
  • Sreda 29. jul (16. jul) Sveštenomučenik Atinogen; Sveta mučenica Julija
  • Četvrtak       30. jul (17. jul) Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija
  • Petak         31. jul (18. jul) Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint post 

AVGUST – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

Subota       1. avgust (19. jul) Prep. Makrina; Sveti Stefan, Despot srpski i Prepodobna Evgenija (Lazarević)

Nedelja            2. avgust (20. jul) +++ SVETI PROROK ILIJA – ILINDAN; Sveti Ilija Gruzijski post

Ponedeljak           3. avgust (21. jul) Sveti Prorok Jezekilj

Utorak          4. avgust (22. jul) Sveta Marija Magdalena – Blaga Marija

Sreda     5. avgust (23. jul) Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima

Četvrtak           6. avgust (24. jul) Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski;  Sv.muč. Prebilovački i Donjohercegovački

Petak            7. avgust (25. jul) Uspenije Svete Ane post

Subota        8. avgust (26. jul) Prepodobnomučenica Paraskeva – Petka: Sveti Sava Treći, Arhiepiskop srpski

Nedelja           9. avgust (27. jul) Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski post

Ponedeljak        10. avgust (28. jul) Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parmen

Utorak        11. avgust (29. jul) Sveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima

Sreda   12. avgust (30. jul) Prepodobna mati Angelina srpska

Četvrtak          13. avgust (31. jul) Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospoinske poklade)

Petak            14. avgust (1. avg) Iznošenje Časnog Krsta; Sv. mučenici Makaveji (Početak posta) post

Subota       15. avgust (2. avg) Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana post

Nedelja            16. avgust (3. avg) Prepodobni Isakije, Dalmat i Faust post

Ponedeljak          17. avgust (4. avg) Svetih sedam mučenika u Efesu post

Utorak         18. avgust (5. avg) Sveti Sveštenomučenik Evsignije (Pretprazništvo Preobraženja) post

Sreda    19. avgust (6. avg) +++ PREOBRAŽENjE GOSPODNjE post

Četvrtak          20. avgust (7. avg) Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or post

Petak            21. avgust (8. avg) Sveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim i Jakov Tumanski post

Subota        22. avgust (9. avg) Sveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije post

Nedelja            23. avgust (10. avg) Sveti mučenik i arhiđakon Lavrentije post

Ponedeljak          24. avgust (11. avg) Sveti mučenik i arhiđakon Evplo; Prepodobni Nifont patrijarh carigradski post

Utorak         25. avgust (12. avg) Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima post

Sreda    26. avgust (13. avg) Sveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja) post

Četvrtak           27. avgust (14. avg) Sveti Prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija) post

Petak            28. avgust (15. avg) +++ USPENIJE PRESVETE BOGORODICE – VELIKA GOSPOJINA post

Subota         29. avgust (16. avg) Nerukotvoreni Obraz Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo Banatski

Nedelja            30. avgust (17. avg) Sveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron post

Ponedeljak          31. avgust (18. avg) Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski

SEPTEMBAR – NOVI  (STARI) KALENDAR

Utorak          1. septembar (19. avg) Sveti mučenik Andrej Stratilat

Sreda     2. septembar (20. avg) Sveti Prorok Samuilo; Sveti Sveštenomučenik Filip Iraklijski

Četvrtak          3. septembar (21. avg) Sveti. apostol Tadej; Sv. mučenica Vasa sa decom; Sv. Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački

Petak            4. septembar (22. avg) Sveti mučenik Agatonik; Sveti Sveštenomučenik Gorazd Češki post

Subota        5. septembar (23. avg) Sveti Sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija)

Nedelja            6. septembar (24. avg) Sveti Sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira post

Ponedeljak          7. septembar (25. avg) Prenos moštiju Sv. apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit

Utorak         8. septembar (26. avg) Sveti mučenici Adrijan i Natalija

Sreda    9. septembar (27. avg) Prepodobni Pimen Veliki

Četvrtak         10. septembar (28. avg) Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski

Petak          11. septembar (29. avg) +++ USEKOVANjE GLAVE SVETOG JOVANA KRSTITELjA post

Subota      12. septembar (30. avg) Prenos moštiju Svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije

Nedelja          13. septembar (31. avg) Polaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sv. mučenici Jasenovački post

Ponedeljak        14. septembar (1. sep) Prepodobni Simeon Stolpnik – Crkvena Nova godina

Utorak        15. septembar (2. sep) Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik; Sabor srpskih svetitelja

Sreda   16. septembar (3. sep) Sveti Sveštmučenik Antim; Sveti Joanikije, Prvi Patrijarh Srpski

Četvrtak         17. septembar (4. sep) Sveti Sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski; Prepodobni Stefan Tronoški

Petak          18. septembar (5. sep) Sveti Prorok Zaharije i pravedna Jelisaveta post

Subota     19. septembar (6. sep) Čudo Svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije

Nedelja         20. septembar (7. sep) Sveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice) post

Ponedeljak       21. septembar (8. sep) +++ ROĐENjE PRESVETE BOGORODICE – MALA GOSPOJINA

Utorak      22. septembar (9. sep) Sveti pravedni Joakim i Ana

Sreda 23. septembar (10. sep) Svete mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora

Četvrtak        24. septembar (11. sep) Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German

Petak         25. septembar (12. sep) Sv. Sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice) post

Subota     26. septembar (13. sep) Sveti Sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja)

Nedelja         27. septembar (14. sep) +++ VOZDVIŽENjE ČASNOG KRSTA – KRSTOVDAN post

Ponedeljak        28. septembar (15. sep) Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski

Utorak       29. septembar (16. sep) Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sv. velikomuč. Jefimija

Sreda  30. septembar (17. sep) Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija

OKTOBAR – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

Četvrtak          1. oktobar (18. sep) Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna

Petak           2. oktobar (19. sep) Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont post

Subota       3. oktobar (20. sep) Sveti velikomučenik Jevstatije

Nedelja           4. oktobar (21. sep) Sveti apostol Kodrat (Odanije Vozdviženja) post

Ponedeljak         5. oktobar (22. sep) Sveti Sveštenomučenik Foka; Sveti Prorok Jona – Miholjske zadušnice

Utorak        6. oktobar (23.sep) Začeće Svetog Jovana Preteče i Krstitelja

Sreda   7. oktobar (24. sep) Sveta prvomučenica Tekla; Prep. Simon, Sv. Kralj Vladislav i Prep. David

Četvrtak          8. oktobar (25. sep) Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki

Petak           9. oktobar (26. sep) Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov post

Subota     10. oktobar (27. sep) Sveti mučenik Kalistrat

Nedelja         11. oktobar (28. sep) Prepodobni Hariton Ispovednik post

Ponedeljak        12. oktobar (29. sep) Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan

Utorak       13. oktobar (30. sep) Sveti Sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski

Srijeda  14. oktobar (1. okt) Pokrov Presvete Bogorodice

Četvrtak        15. oktobar (2.okt) Sveti Sveštenomučenik Kiprijan; Prepodobni Andrej; Sv. Pajsije (Janjevac), patrijarh Pećki

Petak         16. oktobar (3.okt) Sveti Sveštenomučenik Dionisije Areopagit post

Subota     17. oktobar (4. okt) Sveti Stefan i Prepodobna Jelena – Jelisaveta (Štiljanović)

Nedelja         18. oktobar (5. okt) Sveta mučenica Haritina; Sv. Sveštenomučenik Dionisije post

Ponedeljak        19. oktobar (6. okt) Sveti apostol Toma – Tomindan

Utorak      20. oktobar (7. okt) Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan

Sreda  21. oktobar (8. okt) Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa

Četvrtak        22. oktobar (9. okt) Sveti apostol Jakov; Cveti Stefan, Despot srpski (Slepi)

Petak          23. oktobar (10. okt) Sveti mučenici Evlampije i Evlampija post

Subota      24. oktobar (11. okt) Sveti apostol Filip, đakon; Sveti Teofan Načertani

Nedelja          25. oktobar (12. okt) Sveti mučenici Tarah, Prov i Andronik post

Ponedeljak         26. oktobar (13. okt) Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska

Utorak        27. oktobar (14. okt) +++ PREPODOBNA MATI PARASKEVA – SVETA PETKA

Sreda   28. oktobar (15. okt) Sveti Sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije

Četvrtak         29. oktobar (16. okt) Sveti mučenik Longin Sotnik

Petak          30. oktobar (17. okt) Sveti Prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski post

Subota      31. oktobar (18. okt) Sveti apostol i jevanđelist Luka; +++ SVETI PETAR CETINjSKI

NOVEMBAR – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

Nedelja           1. novembar (19. okt) Sv. Prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski post

Ponedeljak         2. novembar (20. okt) Sveti velikomučenik Artemijen – Mitrovske (zatvorene) zadušnice

Utorak        3. novembar (21. okt) Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik

Srijeda   4. novembar (22. okt) Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski

Četvrtak         5. novembar (23. okt) Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski

Petak         6. novembar (24. okt) Sveti mučenik Areta post

Subota      7. novembar (25. okt) Sveti mučenici Markijan i Martirije

Nedelja          8. novembar (26. okt) +++ SVETI VELIKOMUČENIK DIMITRIJE – MITROVDAN post

Ponedeljak        9. novembar (27. okt) Sveti mučenik Nestor

Utorak      10. novembar (28. okt) Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, Arhiepiskop srpski

Sreda 11. novembar (29. okt) Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnomučenica Anastasija Rimljanka

Četvrtak       12. novembar (30. okt) Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik

Petak         13. novembar (31. okt) Sveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima post

Subota      14. novembar (1. nov) Sveti Kozma i Damjan – Vračevi

Nedelja          15. novembar (2. nov) Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima post

Ponedeljak         16. novembar (3. nov) Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic

Utorak        17. novembar (4. nov) Prepodobni Joanikije Veliki; Sveštenomučenik Nikandar

Srijeda   18. novembar (5. nov) Prepodobnomučenik Galaktion i Epistima

Četvrtak         19. novembar (6. nov) Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlam Hutinski

Petak           20. novembar (7. nov) Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar post

Subota 21. novembar (8. nov) +++ SABOR SVETOG ARHANGELA MIHAILA I OSTALIH NEBESKIH SILA BESTELESNIH – ARANĐELOVDAN

Nedelja          22. novembar (9. nov) Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski post Pravoslavni Crkveni Kalendar

Ponedeljak        23. novembar (10. nov) Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima

Utorak        24. novembar (11. nov) Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan

Srijeda   25. novembar (12. nov) Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski

Četvrtak         26. novembar (13. nov) Sveti Jovan Zlatousti (Božićne poklade)

Petak          27. novembar (14. nov) Sveti apostol Filip (Početak posta) post

Subota      28. novembar (15. nov) Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv post

Nedelja          29. novembar (16. nov) Sveti apostol i jevanđelist Matej post

Ponedeljak        30. novembar (17. nov) Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Maksim, Patrijarh carigradski Sv. Sevastijan Džeksonski post

DECEMBAR – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

Utorak         1. decembar (18. nov) Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok post

Sreda   2. decembar (19. nov) Sveti Prorok Avdija; Sv. muč. Varlaam; Prepodobni Joasaf post

Četvrtak          3. decembar (20. nov) Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja) post

Petak           4. decembar (21. nov) +++ VAVEDENjE PRESVETE BOGORODICE post

Subota       5. decembar (22. nov) Sveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip; Sv. Mučenica Kikilija post

Nedelja           6. decembar (23. nov) Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar Nevski post

Ponedeljak         7. decembar (24. nov) Sveta velikomučenica Ekaterina post

Utorak        8. decembar (25. nov) Sveti Sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja) post

Sreda   9. decembar (26. nov) Prepodobni Alimpije Stolpnik post

Četvrtak       10. decembar (27. nov) Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski post

Petak         11. decembar (28. nov) Sv. Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo post

Subota     12. decembar (29. nov) Sveti mučenici Paramon i Filumen; Sv. Mardarije, Ep. Američko-Kanadski post

Nedelja         13. decembar (30. nov) Sveti apostol Andrej Prvozvani post

Ponedeljak        14. decembar (1. dec) Sveti Prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi post

Utorak       15. decembar (2. dec) Sveti Prorok Avakum; Sveti Car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički post

Sreda  16. decembar (3. dec) Sveti Prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi post

Četvrtak        17. decembar (4. dec) Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin post

Petak         18. decembar (5. dec) Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski post

Subota     19. decembar (6. dec) +++ SVETI NIKOLA ČUDOTVORAC – NIKOLjDAN post

Nedelja         20. decembar (7.dec) Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački post

Ponedeljak       21. decembar (8.dec) Prepodobni Patapije; Sveti apostoli Sosten, Apolos i drugi s njima post

Utorak       22. decembar (9.dec) Začeće Svete Ane (Detinjci) post

Sreda 23. decembar (10.dec) Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, Despot srpski post

Četvrtak       24. decembar (11. dec) Prepodobni Danilo Stolpnik post

Petak        25. decembar (12. dec) Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop Trimitunski post

Subota    26. decembar (13. dec) Sv. Muč. Evstratije; Sv. Sveštenomuč. Gavrilo; Sv. Nikodim srpski post

Nedelja        27. decembar (14. dec) Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima post

Ponedeljak       28. decembar (15. dec) Sveti Sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle post

Utorak      29. decembar (16. dec) Sveti Prorok Agej; Sveta Teofanija carica (Materice) post

Sreda  30. decembar (17. dec) Sveti Prorok Danilo; Sveti prepodobnomuč. đakon Avakum i iguman Pajsije post

Četvrtak       31. decembar (18. dec) Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi post Pravoslavni Crkveni Kalendar