Pravoslavni Crkveni Kalendar 2022 Svi Datumi

Pravoslavni Kalendar 2022 – Crkveni Kalendar 2022 – Julijanski kalendar 2022 – Srpski Kalendar 2022

Pravoslavni Crkveni kalendar za 2022 godinu je pred vama. Kada kažemo pravoslavni kalendar mislimo ovde na Julijanski kalendar po kome SPC meri vreme.

Crkveni Kalendar 2022

Vaskrs – Uskrs 2022 Datumi

JANUAR – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

Subota 1 19 voda Sveti mučenik Bonifatije SV.PISMO
Nedelja 2 20 ulje SLAVA Nedelja 28. po Duhovima – Svetih Otaca
Sveti Ignjatije Bogonosac; Sveti Jovan Kronštatski; Sveti Danilo Drugi, arhipiskop srpski (Pretprazništvo Roždestva) – Oci (Paterice) SV.PISMO
Sedmica 29. po Duhovima – Svetih Bogootaca
Ponedeljak 3 21 voda Sveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski SV.PISMO
Utorak 4 22 voda Sveta velikomučenica Anastasija SV.PISMO
Sreda 5 23 voda Svetih 10 mučenika Kritskih; Prepodobni Naum Ohridski – Tucindan SV.PISMO
Četvrtak 6 24 ulje Sveta prepodobnomučenica Evgenija – Badnji dan SV.PISMO
Petak 7 25 mrs Roždestvo Hristovo – Božić SV.PISMO
Subota 8 26 mrs Sabor Presvete Bogorodice SV.PISMO
Nedelja 9 27 mrs SLAVA Nedelja 29. po Duhovima – Svetih Bogootaca
Sveti prvomučenik i arhiđakon Stefan SV.PISMO
Sedmica 30. po Duhovima – pred Bogojavljanje
P 10 28 mrs Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih SV.PISMO
U 11 29 mrs Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih SV.PISMO
S 12 30 mrs Sveta mučenica Anisija; Prepodobna Teodora SV.PISMO
Č 13 31 mrs Prepodobna Melanija; Sveti Dositej Zagrebački Ispovednik (Odanije Roždestva) SV.PISMO
P 14 1 mrs SLAVA JANUAR – Nova godina – Obrezanje Gospodnje; Sveti Vasilije Veliki SV.PISMO
S 15 2 mrs Prepodobni Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretprazništvo Bogojavljenja) SV.PISMO
N 16 3 mrs Nedelja 30. po Duhovima – pred Bogojavljanje
Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije SV.PISMO
Sedmica 31. po Duhovima – po Bogojavljanju
P 17 4 mrs Sabor 70 svetih apostola; Sveti Jevstatije srpski SV.PISMO
U 18 5 suho. Sveti Teopemt i Teona – Krstovdan SV.PISMO
S 19 6 ulje Bogojavljenje SV.PISMO
Č 20 7 mrs SLAVA Sabor svetog Jovana Krstitelja – Jovanjdan SV.PISMO
P 21 8 voda Sveti mučenik Julijan i Vasilisa; Prepodobni Georgije Hozevit; sveti Grigorije Ohridski SV.PISMO
S 22 9 mrs Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski SV.PISMO
N 23 10 mrs Nedelja 31. po Duhovima – po Bogojavljanju
Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan Mitilinski SV.PISMO
Sedmica 32. po Duhovima
P 24 11 mrs Prepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo SV.PISMO
U 25 12 mrs Sveta mučenica Tatijana; Ikona Mlekopitateljica SV.PISMO
S 26 13 voda Sveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja) SV.PISMO
Č 27 14 mrs SLAVA Sveti Sava, prvi arhiepiskop srpski – Savindan; Sveta Nina Gruzijska SV.PISMO
P 28 15 voda Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski SV.PISMO
S 29 16 mrs SLAVA Časne verige Svetog apostola Petra; Prepodobni Romilo Ravanički SV.PISMO
N 30 17 mrs Nedelja 32. po Duhovima
Prepodobni Antonije Veliki SV.PISMO
Sedmica 33. po Duhovima
P 31 18 mrs Sveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim arhiepiskop srpski

FEBRUAR – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

U 1 19 mrs Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski SV.PISMO
S 2 20 voda Prepodobni Jevtimije Veliki SV.PISMO
Č 3 21 mrs Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit SV.PISMO
P 4 22 voda Sveti apostol Timotej; Prepodobni mučenik Anastasije SV.PISMO
S 5 23 mrs Sveti sveštenomučenik Kliment Ankirski SV.PISMO
N 6 24 mrs Nedelja 33. po Duhovima
Prepodobna Ksenija Petrogradska; Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila SV.PISMO
Sedmica o mitaru i fariseju
P 7 25 mrs Sveti Grigorije Bogoslov; Prepodobni Publije SV.PISMO
U 8 26 mrs Prepodobni Ksenofont i Marija SV.PISMO
S 9 27 voda Prenos moštiju svetog Jovana Zlatousta SV.PISMO
Č 10 28 mrs Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin SV.PISMO
P 11 29 voda Prenos moštiju svetog Ignjatija Bogonosca SV.PISMO
S 12 30 mrs Sveta Tri Jerarha SV.PISMO
N 13 31 mrs Nedelja o mitaru i fariseju
Sveti besrebrenici Kir i Jovan (Pretprazništvo Sretenja) SV.PISMO
Sedmica o bludnom sinu
Tokom cele sedmice o bludnom sinu se ne posti
P 14 1 mrs SLAVA FEBRUAR – Sveti mučenik Trifun SV.PISMO
U 15 2 mrs SLAVA Sretenje Gospodnje SV.PISMO
S 16 3 mrs SLAVA Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, arhiepiskop srpski SV.PISMO
Č 17 4 mrs Prepodobni Isidor Pelusiot; Prepodobni Nikolaj SV.PISMO
P 18 5 mrs Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt SV.PISMO
S 19 6 mrs Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski; Sveta Doroteja (Odanije Sretenja) SV.PISMO
N 20 7 mrs Nedelja o bludnom sinu
Sveti Partenije Lampsakijski SV.PISMO
Sedmica mesopusna
P 21 8 mrs Sveti Teodor Stratilat; Sveti Sava Drugi, arhiepiskop srpski SV.PISMO
U 22 9 mrs Sveti mučenik Nikifor SV.PISMO
S 23 10 ulje Sveti sveštenomučenik Haralampije SV.PISMO
Č 24 11 mrs Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac SV.PISMO
P 25 12 voda Sveti Meletije Antiohijski SV.PISMO
S 26 13 mrs Sveti Simeon Mirotočivi – Zadušnice zimske SV.PISMO
N 27 14 mrs Nedelja mesopusna
Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski (☞ Mesne poklade) SV.PISMO
Sedmica siropusna
Ovo je poslednja pripremna sedmica za Veliki časni post. U njoj jedemo jaja i mlečne proizvode.
P 28 15 b.mrs Sveti apostol Onisim; Prepodobni Jevsenije Pustinjak

MART– NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

U 1 16 b.mrs Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih deset mučenika SV.PISMO
S 2 17 b.mrs Sveti velikomučenik Teodor Tiron SV.PISMO
Č 3 18 b.mrs Sveti Lav Rimski; sveti Flavijan Carigradski SV.PISMO
P 4 19 b.mrs Sveti apostoli Arhip, Filimon i Apfijam SV.PISMO
S 5 20 b.mrs Sveti Lav Katanski SV.PISMO
N 6 21 b.mrs Nedelja siropusna
Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije (Bele poklade, Bela nedelja, Velike poklade, Pročka) SV.PISMO
Sedmica prva posta – Čista – Pravoslavlja
P 7 22 uzdr. Sveti mučenici u Evgeniji SV.PISMO
U 8 23 uzdr. Sveti sveštenomučenik Polikarp Smirnski SV.PISMO
S 9 24 uzdr. Prvo i drugo obretenje glave svetog Jovana Krstitelja SV.PISMO
Č 10 25 voda Sveti Tarasije Carigradski SV.PISMO
P 11 26 voda Sveti Porfirije episkop Gaski SV.PISMO
S 12 27 ulje Prepodobni Prokopije Dekapolit; Prepodobni Talalej – Teodorova subota SV.PISMO
N 13 28 ulje Nedelja prva posta – Čista – Pravoslavlja
Prepodobni Vasilije Ispovednik; Sveštenomučenik Proterije; Sveštenomučenik Nestor SV.PISMO
Sedmica druga posta – Pačista
P 14 1 voda MART – Sveta prepodobnomučenica Evdokija; Prepodobni Jovan Kasijan SV.PISMO
U 15 2 voda Sveti sveštenomučenik Teodot Kirinejski SV.PISMO
S 16 3 voda Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk SV.PISMO
Č 17 4 voda Prepodobni Gerasim Jordanski SV.PISMO
P 18 5 voda Sveti mučenik Konon; Prepodobni Marko SV.PISMO
S 19 6 ulje Sveta 42 mučenika Amorejska SV.PISMO
N 20 7 ulje Nedelja druga posta – Pačista
Svetih sedam sveštenomučenika Hersonskih SV.PISMO
Sedmica treća posta – Krstopoklona
P 21 8 voda Sveti Teofilakt Ispovednik SV.PISMO
U 22 9 ulje SLAVA Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci SV.PISMO
S 23 10 voda Sveti mučenik Kodrat Korintski SV.PISMO
Č 24 11 voda Sveti Sofronije Jerusalimski SV.PISMO
P 25 12 voda Prepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov SV.PISMO
S 26 13 ulje Prenos moštiju svetog Nikifora Carigradskog SV.PISMO
N 27 14 ulje Nedelja treća posta – Krstopoklona
Prepodobni Benedikt Nursijski SV.PISMO
Sedmica četvrta posta – Sredoposna
P 28 15 voda Sveti mučenik Agapije i drugi s njim SV.PISMO
U 29 16 voda Sveti apostol Aristovul; Sveti mučenik Savin SV.PISMO
S 30 17 voda Sveti Aleksije, Čovek Božiji SV.PISMO
Č 31 18 voda Sveti Kiril Jerusalimski SV.PISMO

APRIL – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

P 1 19 voda Sveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; Prepodobni Simeon Dajbapski SV.PISMO
S 2 20 ulje Prepodobni oci ubijeni u manastiru Svetog Save Osvećenog SV.PISMO
N 3 21 ulje Nedelja četvrta posta – Sredoposna
Prepodobni Jakov Ispovednik SV.PISMO
Sedmica peta posta – Gluvna
P 4 22 voda Sveti sveštenomučenik Vasilije Ankirski SV.PISMO
U 5 23 voda Prepodobnomučenik Nikor i drugi SV.PISMO
S 6 24 voda Prepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti) (Prvo bdenije) SV.PISMO
Č 7 25 riba Blagovesti SV.PISMO
P 8 26 voda Sabor svetog Arhangela Gavrila (Odanije Blagovesti) (Drugo bdenije) SV.PISMO
S 9 27 ulje Sveta mučenica Matrona Solunska SV.PISMO
N 10 28 ulje Nedelja peta posta – Gluvna
Prepodobni Ilarion Ispovednik SV.PISMO
Sedmica šesta posta – Cvetna
P 11 29 voda Prepodobni Marko Aretuski SV.PISMO
U 12 30 voda Prepodobni Jovan Lestvičnik SV.PISMO
S 13 31 voda Sveštenomučenik Ipatije Gangrijski SV.PISMO
Č 14 1 voda APRIL – Prepodobna Marija Egipćanka SV.PISMO
P 15 2 voda Prepodobni Tit Čudotvorac SV.PISMO
S 16 3 ulje SLAVA Prepodobni Nikita Ispovednik – Lazareva subota (Vrbica) SV.PISMO
N 17 4 riba SLAVA Nedelja šesta posta – Cvetna
Ulazak Gospoda Isusa Hrista u Jerusalim – Cveti SV.PISMO
Stradalna sedmica i Vaskrs
P 18 5 voda Sveti mučenici Agapod i Teodul SV.PISMO
U 19 6 voda Sveti Evtihije Carigradski SV.PISMO
S 20 7 voda Velika sreda SV.PISMO
Č 21 8 ulje Veliki četvrtak (Veliko bdenije) SV.PISMO
P 22 9 uzdr. Veliki petak SV.PISMO
S 23 10 voda Velika subota SV.PISMO
N 24 11 mrs Stradalna sedmica i Vaskrs
V a s k r s – Vaskrsenje Gospoda Isusa Hrista SV.PISMO
Sedmica prva – Svetla
P 25 12 mrs Vaskrsni ponedeljak SV.PISMO
U 26 13 mrs Vaskrsni utorak SV.PISMO
S 27 14 mrs Sveti Martin Ispovednik SV.PISMO
Č 28 15 mrs Sveti apostoli Aristarh, Pud i Trofim SV.PISMO
P 29 16 mrs Istočni petak SV.PISMO
S 30 17 mrs Prepodobni Simeon Persijski SV.PISMO

MAJ– NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

N 1 18 mrs Nedelja prva – Tomina
Prepodobni Jovan; Sveti mučenik Jovan Novi Janjinski SV.PISMO
Sedmica druga – Mironosica
P 2 19 mrs Prepodobni Jovan Vethopešternik; Blažena Matrona Moskovska (Pobusani ponedeljak) SV.PISMO
U 3 20 mrs Prepodobni Teodor Trihina, Prepodobni Joasaf Srpski, Sveti Nikolaj Žički SV.PISMO
S 4 21 voda Sveti sveštenomučenik Januarije SV.PISMO
Č 5 22 mrs Prepodobni Teodor Sikeot; Sveti sveštmučenik Platon Banjalučki SV.PISMO
P 6 23 ulje SLAVA Sveti velikomučenik Georgije – Đurđevdan SV.PISMO
S 7 24 mrs Sveti Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski; Sveti sveštenomučenik Branko SV.PISMO
N 8 25 mrs SLAVA Nedelja druga – Mironosica
Sveti apostol i jevanđelist Marko – Markovdan SV.PISMO
Sedmica treća – Raslabljenog
P 9 26 mrs Sveti sveštenomučenik Vasilije Amasijski SV.PISMO
U 10 27 mrs Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru SV.PISMO
S 11 28 voda Sveti apostoli Jason i Sosipatr SV.PISMO
Č 12 29 mrs SLAVA Sveti Vasilije Ostroški Čudotvorac SV.PISMO
P 13 30 voda Sveti apostol Jakov Zevedejev SV.PISMO
S 14 1 mrs SLAVA MAJ – Sveti prorok Jeremija SV.PISMO
N 15 2 mrs Nedelja treća – Raslabljenog
Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail SV.PISMO
Sedmica četvrta – Samarjanke
P 16 3 mrs Sveti mučenici Timotej i Mavra SV.PISMO
U 17 4 mrs Sveta mučenica Pelagija Tarsijska SV.PISMO
S 18 5 voda Sveta velikomučenica Irina (Prepolovljenje) SV.PISMO
Č 19 6 mrs Pravedni Jov; Prenos moštiju Svetog Save Srpskog SV.PISMO
P 20 7 voda Pojava časnog Krsta u Jerusalimu SV.PISMO
S 21 8 mrs SLAVA Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov SV.PISMO
N 22 9 mrs SLAVA Nedelja četvrta – Samarjanke
Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice SV.PISMO
Sedmica peta – Slepoga
P 23 10 mrs Sveti apostol Simon Zilot; Prepodobna Isidora SV.PISMO
U 24 11 mrs SLAVA Sveti Kirilo i Metodije SV.PISMO
S 25 12 voda Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski; Sveti Nikodim Srpski (Odanije Prepolovljenja) SV.PISMO
Č 26 13 mrs Sveta mučenica Glikerija SV.PISMO
P 27 14 voda Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim SV.PISMO
S 28 15 mrs Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije SV.PISMO
N 29 16 mrs Nedelja peta – Slepoga
Prepodobni Todor; Sveštenomučenik Teodor Vršački; Mučenik Vukašin; Sv. Vikentije i muč. Surdulički; Pećka ikona Presvete Bogorodice SV.PISMO
Sedmica šesta – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora
P 30 17 mrs Sveti apostol Andronik i Junija SV.PISMO
U 31 18 mrs Sveti mučenik Tedor Ankirski SV.PISMO

JUN – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

S 1 19 voda Sveti sveštenomučenik Patrikije (Odanije Vaskrsa) SV.PISMO
Č 2 20 mrs Vaznesenje Gospodnje – Spasovdan SV.PISMO
P 3 21 voda SLAVA Sveti car Konstantin i carica Jelena; Prepodobna Jelena Dečanska SV.PISMO
S 4 22 mrs Sveti mučenik Jovan Vladidmir, knez srpski SV.PISMO
N 5 23 mrs Nedelja šesta – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora
Prepodobni Mihailo Ispovednik SV.PISMO
Sedmica Pedesetnice
P 6 24 mrs Prepodobni Simeon Divnogorac SV.PISMO
U 7 25 mrs Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja SV.PISMO
S 8 26 voda Sveti apostoli Karp i Alfej SV.PISMO
Č 9 27 mrs Sveti sveštenomučenik Terapont SV.PISMO
P 10 28 voda Prepodobni Nikita Ispovednik (Odanije Vaznesenja) SV.PISMO
S 11 29 mrs Prepodobnomučenica Teodosija Tirska – Zadušnice letnje (duhovske) SV.PISMO
N 12 30 mrs Nedelja Pedesetnice
Silazak Svetog Duha na apostole – Pedesetnica – Trojice SV.PISMO
Sedmica 1. po Duhovima – Svih Svetih
P 13 31 mrs Duhovski ponedeljak SV.PISMO
U 14 1 mrs Duhovski utorak SV.PISMO
S 15 2 mrs Sveti Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski SV.PISMO
Č 16 3 mrs Sveti mučenik Lukilijan i drugi s njim SV.PISMO
P 17 4 mrs Svete mironosice Marta i Marija; Sveti Joanikije Crnogorski; Sveti sveštenomčenik Đorđe (Bogić) SV.PISMO
S 18 5 mrs Sveti sveštenomučenik Dorotej; Prepodobni Petar Koriški (Odanije Pedesetnice) SV.PISMO
N 19 6 mrs Nedelja 1. po Duhovima – Svih Svetih
Prepodobni Visarion; Prepodobni Ilarion Novi (Petrovske poklade) SV.PISMO
Sedmica 2. po Duhovima
P 20 7 riba Sveti sveštenomučenik Teodot Ankirski (Početak Petrovskog posta) SV.PISMO
U 21 8 riba Sveti velikomučenik Teodor Stratilat SV.PISMO
S 22 9 voda Sveti Kirilo Aleksandrijski SV.PISMO
Č 23 10 riba Sveti sveštenomučenik Timotej Bruski SV.PISMO
P 24 11 voda Sveti apostoli Vartolomej i Varnava; Praznovanje ikone Dostojno jest SV.PISMO
S 25 12 riba Prepodobni Onufrije Veliki; Prepodobni Petar Atonski SV.PISMO
N 26 13 riba Nedelja 2. po Duhovima
Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski SV.PISMO
Sedmica 3. po Duhovima
P 27 14 riba Sveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski SV.PISMO
U 28 15 riba SLAVA Sveti prorok Amos; Sveti mučenik Knez Lazar i Sveti srpski mučenici – Vidovdan SV.PISMO
S 29 16 voda Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac SV.PISMO
Č 30 17 riba Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail SV.PISMO

JUL – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

P 1 18 voda Sveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul SV.PISMO
S 2 19 riba Sveti apostol Juda; Prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski SV.PISMO
N 3 20 riba Nedelja 3. po Duhovima
Sveti svštenomučenik Metodije; Prepodobni Naum Ohridski SV.PISMO
Sedmica 4. po Duhovima
P 4 21 riba Sveti mučenik Julijan Tarsijski; Prepodobna Anastasija Srpska SV.PISMO
U 5 22 riba Sveti svštenomučenik Jevsevije SV.PISMO
S 6 23 voda Sveta mučenica Agripina; Vladimirska ikona Majke Božje SV.PISMO
Č 7 24 ulje SLAVA Rođenje svetog Jovana Preteče – Ivanjdan SV.PISMO
P 8 25 voda Sveta prepodobnomučenica Fevronija SV.PISMO
S 9 26 riba Prepodobni David Solunski SV.PISMO
N 10 27 riba Nedelja 4. po Duhovima
Prepodobni Sampson Stranoprimac SV.PISMO
Sedmica 5. po Duhovima
P 11 28 voda Prenos moštiju svetih besrebrenika Kira i Jovana; Sveti mučenici Dabrobosanski i Mileševski SV.PISMO
U 12 29 mrs SLAVA Sveti apostoli Petar i Pavle – Petrovdan SV.PISMO
S 13 30 voda Sabor svetih dvanaest apostola – Pavlovdan SV.PISMO
Č 14 1 mrs JUL – Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan SV.PISMO
P 15 2 voda Polaganje rize Presvete Bogorodice SV.PISMO
S 16 3 mrs Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije SV.PISMO
N 17 4 mrs Nedelja 5. po Duhovima
Sveti Andrej Kritski; Sveti sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački; Sveti carski novomučenici Romanovi SV.PISMO
Sedmica 6. po Duhovima
P 18 5 mrs Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki SV.PISMO
U 19 6 mrs Prepodobni Sisoje Veliki SV.PISMO
S 20 7 voda Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja SV.PISMO
Č 21 8 mrs SLAVA Sveti velikomučenik Prokopije SV.PISMO
P 22 9 voda Sveti sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sveti novomučenici Glamočki i Kulenvakufski SV.PISMO
S 23 10 mrs Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prepodobni Antonije Pečerski SV.PISMO
N 24 11 mrs Nedelja 6. po Duhovima
Sveta velikomučenica Efimija; Blažena Olga SV.PISMO
Sedmica 7. po Duhovima – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora..
P 25 12 mrs Sveti mučenik Proklo i Ilarije; Ikona Presvete Bogorodice Trojeručice SV.PISMO
U 26 13 mrs SLAVA Sabor svetog arhangela Gavrila SV.PISMO
S 27 14 voda Sveti apostol Akila; Prepodobni Nikodim SV.PISMO
Č 28 15 mrs Sveti mučenici Kirik i Julita; Sveti Vladimir Veliki, knez ruski SV.PISMO
P 29 16 voda Sveštenomučenik Antinogen; Sveta mučenica Julija SV.PISMO
S 30 17 mrs SLAVA Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija SV.PISMO
N 31 18 mrs Nedelja 7. po Duhovima – Svetih Otaca Prvog vaseljenskog sabora..
Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint SV.PISMO

AVGUST – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

Sedmica 8. po Duhovima.
P 1 19 mrs Prepodobna Makrina; Sveti Stefan, despot srpski; Prepodobna Evgenija (Lazarević) SV.PISMO
U 2 20 mrs SLAVA Sveti prorok Ilija – Ilindan; Sveti Ilija Gruzijski; Sveti Ilija patrijarh Jerusalimski i sv. Flavijan patrijarh Antiohijski SV.PISMO
S 3 21 voda Sveti prorok Jezekilj SV.PISMO
Č 4 22 mrs SLAVA Sveta Marija Magdalina – Blaga Marija SV.PISMO
P 5 23 voda Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima; Sveštenomučenik Apolinarije; SV.PISMO
S 6 24 mrs Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski; Sveti mučenici Prebilovački i Donjohercegovački SV.PISMO
N 7 25 mrs Nedelja 8. po Duhovima.
Uspenije svete Ane SV.PISMO
Sedmica 9. po Duhovima.
P 8 26 mrs SLAVA Prepodobnomučenica Paraskeva (Sveta Petka) Rimljanka; Sveti Sava Treći Srpski; Svetštenomučenik Ermoalj; Prepodobni Mojsej Ugrin SV.PISMO
U 9 27 mrs SLAVA Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski; Blaženi Nikolaj i Teodor; Prepodobna Antusa; Sto pedeset i tri mučenika SV.PISMO
S 10 28 voda Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parmen SV.PISMO
Č 11 29 mrs Sveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima SV.PISMO
P 12 30 voda Prepodobna mati Angelina Srpska SV.PISMO
S 13 31 mrs Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospojinske poklade) SV.PISMO
N 14 1 ulje Nedelja 9. po Duhovima.
AVGUST – Iznošenje Časnog krsta; Sveštenomučenici Makaveji (Početak posta) SV.PISMO
Sedmica 10. po Duhovima.
P 15 2 voda Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana SV.PISMO
U 16 3 voda Prepodobni Isakije, Dalmat i Faust SV.PISMO
S 17 4 voda Svetih sedam mučenika u Efesu SV.PISMO
Č 18 5 voda Sveti sveštenomučenik Evsignije (Pretprazništvo Preobraženja) SV.PISMO
P 19 6 riba Preobraženje Gospodnje SV.PISMO
S 20 7 ulje Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or SV.PISMO
N 21 8 ulje Nedelja 10. po Duhovima.
Sveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim Tumanski SV.PISMO
Sedmica 11. po Duhovima.
P 22 9 voda Sveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije SV.PISMO
U 23 10 voda Sveti mučenik i arhiđakon Lavrentije SV.PISMO
S 24 11 voda Sveti mučenik i arhiđakon Evplo SV.PISMO
Č 25 12 voda Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima SV.PISMO
P 26 13 voda Sveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja) SV.PISMO
S 27 14 ulje Sveti prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija) SV.PISMO
N 28 15 mrs SLAVA Nedelja 11. po Duhovima.
Uspenije Presvete Bogorodice – Velika Gospojina SV.PISMO
Sedmica 12. po Duhovima.
P 29 16 mrs Nerukotvorena ikona Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo banatski; Sveti mučenik Diomid; Prepodobni Joakim Osogovski; Sveti mučenik Stamat SV.PISMO
U 30 17 mrs Sveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron SV.PISMO
S 31 18 voda Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski SV.PISMO

SEPTEMBAR – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

Č 1 19 mrs Sveti mučenik Andrej Stratilat SV.PISMO
P 2 20 voda Sveti prorok Samuilo; Sveti sveštenomučenik Filip Iraklijski SV.PISMO
S 3 21 mrs Sveti apostol Tadej; Sveta mučenica Vasa i njena deca Teognije, Agapije i Pist; Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački SV.PISMO
N 4 22 mrs Nedelja 12. po Duhovima.
Sveti mučenik Agatonik; Sveti sveštenomučenik Gorazd Češki SV.PISMO
Sedmica 13. po Duhovima
P 5 23 mrs Sveti sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija) SV.PISMO
U 6 24 mrs Sveti sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira SV.PISMO
S 7 25 voda Prenos moštiju svetog apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit SV.PISMO
Č 8 26 mrs Sveti mučenici Adrijan i Natalija SV.PISMO
P 9 27 voda Prepodobni Pimen Veliki – Sabor srpskih svetitelja SV.PISMO
S 10 28 mrs Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski i Kripecki SV.PISMO
N 11 29 ulje SLAVA Nedelja 13. po Duhovima
Usekovanje glave Svetog Jovana Krstitelja SV.PISMO
Sedmica 14. po Duhovima
P 12 30 mrs Prenos moštiju svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije SV.PISMO
U 13 31 mrs Polaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Jasenovački SV.PISMO
S 14 1 ulje SEPTEMBAR – Crkvena Nova godina; Prepodobni Simeon Stolpnik SV.PISMO
Č 15 2 mrs Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik SV.PISMO
P 16 3 voda Sveti sveštenomučenik Antim; Sveti Joanikije, prvi patrijarh srpski SV.PISMO
S 17 4 mrs Sveti sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski SV.PISMO
N 18 5 mrs Nedelja 14. po Duhovima
Sveti prorok Zaharija i pravedna Jelisaveta SV.PISMO
Sedmica 15. po Duhovima – pred Vozdviženje
P 19 6 mrs Čudo svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije SV.PISMO
U 20 7 mrs Sveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice) SV.PISMO
S 21 8 voda Rođenje Presvete Bogorodice – Mala Gospojina SV.PISMO
Č 22 9 mrs SLAVA Sveti pravednici Joakim i Ana SV.PISMO
P 23 10 voda Mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora SV.PISMO
S 24 11 mrs Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German SV.PISMO
N 25 12 mrs Nedelja 15. po Duhovima – pred Vozdviženje
Sveti sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice) SV.PISMO
Sedmica 16. po Duhovima – po Vozdviženju
P 26 13 mrs Sveti sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja) SV.PISMO
U 27 14 suho. Vozdviženje časnog Krsta – Krstovdan SV.PISMO
S 28 15 voda Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski SV.PISMO
Č 29 16 mrs Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sveta velikomučenica Jefimija SV.PISMO
P 30 17 ulje Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija SV.PISMO

OKOTOBAR – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

S 1 18 mrs Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna SV.PISMO
N 2 19 mrs Nedelja 16. po Duhovima – po Vozdviženju
Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont SV.PISMO
Sedmica 17. po Duhovima
P 3 20 mrs Sveti velikomučenik Jevstatije SV.PISMO
U 4 21 mrs Sveti apostol Kodrat (Odanije Vozdviženja) SV.PISMO
S 5 22 voda Sveti sveštenomučenik Foka; Sveti prorok Jona SV.PISMO
Č 6 23 mrs SLAVA Začeće svetog Jovana Preteče i Krstitelja SV.PISMO
P 7 24 voda Sveta prvomučenica Tekla; Prepodobni Simon, Sveti kralj Vladislav i Prepodobni David Srpski SV.PISMO
S 8 25 mrs Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki – Zadušnice miholjske SV.PISMO
N 9 26 mrs Nedelja 17. po Duhovima
Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov SV.PISMO
Sedmica 18. po Duhovima
P 10 27 mrs Sveti mučenik Kalistrat SV.PISMO
U 11 28 mrs Prepodobni Hariton Ispovednik SV.PISMO
S 12 29 ulje SLAVA Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan SV.PISMO
Č 13 30 mrs Sveti sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski SV.PISMO
P 14 1 ulje SLAVA OKTOBAR – Pokrov Presvete Bogorodice SV.PISMO
S 15 2 mrs Sveti sveštenomučenik Kiprijan i Justina devica; Prepodobni Andrej SV.PISMO
N 16 3 mrs Nedelja 18. po Duhovima
Sveti sveštenomučenik Dionisije Areopagit SV.PISMO
Sedmica 19. po Duhovima
P 17 4 mrs Sveti Stefan i Jelena (Štiljanović) SV.PISMO
U 18 5 mrs Sveta mučenica Haritina; Sveti sveštenomučenik Dionisije SV.PISMO
S 19 6 ulje SLAVA Sveti apostol Toma – Tomindan SV.PISMO
Č 20 7 mrs SLAVA Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan SV.PISMO
P 21 8 voda Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa SV.PISMO
S 22 9 mrs Sveti apostol Jakov; Sveti Stefan Srpski (Slepi) SV.PISMO
N 23 10 mrs Nedelja 19. po Duhovima
Sveti mučenici Evlampije i Evlampija SV.PISMO
Sedmica 20. po Duhovima – Svetih Otaca VII vaseljenskog sabora
P 24 11 mrs Sveti apostol Filip; Sveti Teofan Načertani SV.PISMO
U 25 12 mrs Sveti mučenici Tarah, Prov i Andronik SV.PISMO
S 26 13 voda Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska; Sveta novomučenica Bosiljka Pasjanska SV.PISMO
Č 27 14 mrs SLAVA Prepodobna mati Paraskeva (Sveta Petka) Trnova SV.PISMO
P 28 15 voda Sveti sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije SV.PISMO
S 29 16 mrs Sveti mučenik Longin Sotnik SV.PISMO
N 30 17 mrs Nedelja 20. po Duhovima – Svetih Otaca VII vaseljenskog sabora
Sveti prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski SV.PISMO
Sedmica 21. po Duhovima
P 31 18 mrs SLAVA Sveti apostol i jevanđelist Luka; Sveti Petar Cetinjski

NOVEMBAR – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

U 1 19 mrs SLAVA Sveti prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski SV.PISMO
S 2 20 voda Sveti velikomučenik Artemije SV.PISMO
Č 3 21 mrs Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik SV.PISMO
P 4 22 voda Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski SV.PISMO
S 5 23 mrs Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski – Zadušnice jesenje (mitrovske) SV.PISMO
N 6 24 mrs Nedelja 21. po Duhovima
Sveti velikomučenik Areta SV.PISMO
Sedmica 22. po Duhovima
P 7 25 mrs Sveti mučenici Markijan i Martirije SV.PISMO
U 8 26 mrs SLAVA Sveti velikomučenik Dimitrije – Mitrovdan SV.PISMO
S 9 27 voda Sveti mučenik Nestor SV.PISMO
Č 10 28 mrs Sveta mučenica Paraskeva (Sveta Petka); Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, arhiepiskop srpski SV.PISMO
P 11 29 voda SLAVA Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnamučenica Anastasija Rimljanka SV.PISMO
S 12 30 mrs Sveštenomučenik Zinovije i sestra mu Zinovija; Sveti apostoli Kleopa, Tercije, Marko, Just i Artem; Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik SV.PISMO
N 13 31 mrs Nedelja 22. po Duhovima
Sveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima SV.PISMO
Sedmica 23. po Duhovima
P 14 1 mrs SLAVA NOVEMBAR – Sveti Kozma i Damjan – Vračevi SV.PISMO
U 15 2 mrs Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima SV.PISMO
S 16 3 voda SLAVA Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic SV.PISMO
Č 17 4 mrs Prepodobni Joanikije Veliki; Sveti sveštenomučenik Nikandar SV.PISMO
P 18 5 voda Prepodobnomučenici Galaktion i Epistima SV.PISMO
S 19 6 mrs Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlaam Hutinski SV.PISMO
N 20 7 mrs Nedelja 23. po Duhovima
Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar SV.PISMO
Sedmica 24. po Duhovima
P 21 8 mrs SLAVA Sabor svetih arhangela Mihaila – Aranđelovdan SV.PISMO
U 22 9 mrs Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski SV.PISMO
S 23 10 voda Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima SV.PISMO
Č 24 11 mrs SLAVA Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan SV.PISMO
P 25 12 voda SLAVA Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski SV.PISMO
S 26 13 mrs SLAVA Sveti Jovan Zlatousti SV.PISMO
N 27 14 mrs Nedelja 24. po Duhovima
Sveti apostol Filip; Sveti Grigorije Palama (Božićne poklade) SV.PISMO
Sedmica 25. po Duhovima
P 28 15 ulje Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv (Početak posta) SV.PISMO
U 29 16 ulje SLAVA Sveti apostol i jevanđelist Matej SV.PISMO
S 30 17 voda Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Nikon Radonješki; Sveti Maksim, patrijarh carigradski; Sveti Sevastijan Džeksonski

DECEMBAR – NOVI (STARI) Crkveni Kalendar 2022

Č 1 18 ulje Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok SV.PISMO
P 2 19 voda Sveti prorok Avdija; Prepodobni Varlaam i Joasaf; Prepodobni Porfirije Kavsokalivit SV.PISMO
S 3 20 riba Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja) SV.PISMO
N 4 21 riba SLAVA Nedelja 25. po Duhovima
Vavedenje Presvete Bogorodice SV.PISMO
Sedmica 26. po Duhovima
P 5 22 ulje Sveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip; Sveta mučenica Kiklija SV.PISMO
U 6 23 ulje Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar Nevski SV.PISMO
S 7 24 ulje Sveta velikomučenica Ekaterina SV.PISMO
Č 8 25 ulje Sveti sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja) SV.PISMO
P 9 26 ulje SLAVA Prepodobni Alimpije Stolpnik; Prenos moštiju Svetog Georgija SV.PISMO
S 10 27 riba Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski SV.PISMO
N 11 28 riba Nedelja 26. po Duhovima
Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo SV.PISMO
Sedmica 27. po Duhovima
P 12 29 ulje Sveti mučenici Paramon i Filumen SV.PISMO
U 13 30 ulje SLAVA Sveti apostol Andrej Prvozvani SV.PISMO
S 14 1 voda DECEMBAR – Sveti prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi SV.PISMO
Č 15 2 ulje Sveti prorok Avakum; Sveti car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički SV.PISMO
P 16 3 voda Sveti prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi SV.PISMO
S 17 4 riba Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin SV.PISMO
N 18 5 riba Nedelja 27. po Duhovima
Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski – Detinjci SV.PISMO
Sedmica 28. po Duhovima – Svetih Praotaca
P 19 6 ulje SLAVA Sveti Nikolaj, arhiepiskop mirlikijski čudotvorac – Nikoljdan SV.PISMO
U 20 7 ulje Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački SV.PISMO
S 21 8 voda Prepodobni Patapije; Sveti apostoli Sosten, Apolos i drugi s njima SV.PISMO
Č 22 9 ulje Začeće Svete Ane SV.PISMO
P 23 10 voda Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, despot Srpski SV.PISMO
S 24 11 riba Prepodobni Danilo Stolpnik SV.PISMO
N 25 12 riba Nedelja 28. po Duhovima – Svetih Praotaca
Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop trimitunski – Materice SV.PISMO
Sedmica 29. po Duhovima – Svetih Otaca
P 26 13 ulje Sveti mučenik Evstratije; Sveti sveštenomučenik Gavrilo, patrijarh srpski, Sveti Nikodim Srpski SV.PISMO
U 27 14 ulje Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima SV.PISMO
S 28 15 voda Sveti sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle SV.PISMO
Č 29 16 ulje Sveti prorok Agej; Sveta Teofanija carica SV.PISMO
P 30 17 voda Sveti prorok Danilo; Sveti prepodobnomučenik đakon Avakum i iguman Pajsije SV.PISMO
S 31 18 voda Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi SV.PISMO