Pravoslavni Crkveni Kalendar 2019

787

Pravoslavni Crkveni Kalendar 2019, Slave, Post, Vjerski Praznici 2019

JANUAR – NOVI  (STARI) KALENDAR

  • utorak         1. januar (19. dec) Sveti mučenik Bonifatije post
  • sreda          2. januar (20. dec) Sv. Ignjatije Bogonosac; Sv. Danilo, Drugi Arh. srpski (Pretprazništvo Roždestva) post
  • četvrtak       3. januar (21. dec) Sveta mučenica Julijana; Sveti Petar Kijevski post
  • petak           4. januar (22. dec) Sveta velikomučenica Anastasija post
  • subota         5. januar (23. dec) Svetih 10 mučenika Kritskih; prepodobni Naum Ohridski – Tucindan 
  • nedelja        6. januar (24. dec) Sveta prepodobnomučenica Evgenija – Badnji dan (Oci) post
  • ponedeljak   7. januar (25. dec) +++ ROŽDESTVO HRISTOVO – BOŽIĆ
  • utorak        8. januar (26. dec) +++ SABOR PRESVETE BOGORODICE
  • sreda          9. januar (27. dec) +++ SVETI PRVOMUČENIK I ARHIĐAKON STEFAN
  • četvrtak     10. januar (28. dec) Svetih 20.000 mučenika Nikomidijskih
  • petak         11. januar (29. dec) Svetih 14.000 mladenaca Vitlejemskih
  • subota        12. januar (30. dec) Sveta mučenica Anisija; prepodobna Teodora
  • nedelja        13. januar (31. dec) Prepodobna Melanija; Sv. Dositej Zagrebački Ispoved. (Odanije Roždestva)
  • ponedeljak   14. januar (1. jan) +++ OBREZANjE GOSPODNjE; SV. VASILIJE VELIKI (NOVA GODINA)
  • utorak         15. januar (2. jan) Prep. Serafim Sarovski; Sveti Silvestar (Pretpr. Bogojavljenja)
  • sreda           16. januar (3. jan) Sveti prorok Malahija; Sveti mučenik Gordije
  • četvrtak       17. januar (4. jan) Sabor 70 Svetih apostola; Sveti Jevstatije srpski
  • petak           18. januar (5. jan) Sveti Teopemt i Teona – Krstovdan post
  • subota         19. januar (6. jan) +++ BOGOJAVLjENjE
  • nedelja        20. januar (7. jan) +++ SABOR SVETOG JOVANA KRSTITELjA – JOVANjDAN
  • ponedeljak   21. januar (8. jan) Sv. muč. Julijan i Vasilisa; pr. Georgije Hozevit; Sv. Grigorije Ohridski
  • utorak         22. januar (9. jan) Sveti mučenik Polievkt; Sveti Filip Moskovski
  • sreda          23. januar (10. jan) Sveti Grigorije Niski; Prepodobni Dometijan post
  • četvrtak      24. januar (11. jan) Prepodobni Teodosije Veliki; Prepodobni Mihailo
  • petak          25. januar (12. jan) Sveta mučenica Tatijana; ikona Mlekopitateljica post
  • subota        26. januar (13. jan) Sveti mučenici Ermil i Stratonik (Odanije Bogojavljenja)
  • nedelja       27. januar (14. jan) +++ SVETI SAVA – PRVI ARHIEPISKOP SRPSKI
  • ponedeljak  28. januar (15. jan) Prepodobni Pavle; prepodobni Gavrilo Lesnovski
  • utorak         29. januar (16. jan) Časne verige Svetog apostola Petra; prepodobni Romilo Ravanički
  • sreda          30. januar (17. jan) Prepodobni Antonije Veliki post
  • četvrtak      31. januar (18. jan) Sveti Atanasije Veliki; Sveti Maksim Arhiepiskop srpski

FEBRUAR – NOVI  (STARI) KALENDAR

  • petak           1. februar (19. jan) Prepodobni Makarije Egipatski; Sveti Marko Efeski post
  • subota         2. februar (20. jan) Prepodobni Jevtimije Veliki
  • nedelja        3. februar (21. jan) Prepodobni Maksim Ispovednik; Sveti mučenik Neofit
  • ponedeljak   4. februar (22. jan) Sveti apostol Timotej; prepodobni mučenik Anastasije
  • utorak         5. februar (23. jan) Sveti Sveštenomučenik Kliment Ankirski
  • sreda           6. februar (24. jan) Prepodobna Ksenija Rimljanka; Sveti mučenik Vavila post
  • četvrtak       7. februar (25. jan) Sveti Grigorije Bogoslov; prepodobni Publije
  • petak           8. februar (26. jan) Prepodobni Ksenofont i Marija post
  • subota         9. februar (27. jan) Prenos moštiju Svetog Jovana Zlatousta
  • nedelja       10. februar (28. jan) Prepodobni Jefrem Sirin; Prepodobni Isak Sirin
  • ponedeljak  11. februar (29. jan) Prenos moštiju Svetog Ignjatija Bogonosca
  • utorak        12. februar (30. jan) +++ SVETA TRI JERARHA
  • sreda         13. februar (31. jan) Sveti besrebrenici Kir i Jovan post
  • četvrtak     14. februar (1. feb) Sveti mučenik Trifun (Pretprazništvo Sretenja)
  • petak         15. februar (2. feb) +++ SRETENjE GOSPODNjE post
  • subota        16. februar (3. feb) Sveti Simeon i Ana; Sveti Jakov, Arhiepiskop srpski
  • nedelja       17. februar (4. feb) Prepodobni Isidor Pelusiot; prepodobni Nikolaj
  • ponedeljak  18. februar (5. feb) Sveta mučenica Agatija; Sveti Polievkt
  • utorak        19. februar (6. feb) Sveti Fotije Carigradski; Sveti Vukol Smirnski
  • sreda          20. februar (7. feb) Sveti Partenije Lampsakijski
  • četvrtak      21. februar (8. feb) Sveti Teodor Stratilat; Sveti Sava, Drugi Arhiepiskop srpski
  • petak          22. februar (9. feb) Sveti mučenik Nikifor (Odanije Sretenja)
  • subota         23. februar (10. feb) Sveti Sveštenomučenik Haralampije
  • nedelja        24. februar (11. feb) Sveti Vlasije; Sveti velikomučenik Đorđe Kratovac
  • ponedeljak   25. februar (12. feb) Sveti Meletije Antiohijski
  • utorak         26. februar (13. feb) Sveti Simeon Mirotočivi
  • sreda          27. februar (14. feb) Prepodobni Avksentije; Sveti Kiril Slovenski post
  • četvrtak      28. februar (15. feb) Sveti apostol Onisim; prepodobni Jevsevije Pustinjak

MART – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • petak           1. mart (16. feb) Sveti mučenici Pamfil, Porfirije i drugih 12 mučenika post
  • subota         2. mart (17. feb) Sveti velikomučenik Teodor Tiron – Velike (zimske) zadušnice
  • nedelja        3. mart (18. feb) Sveti Lav Rimski; Sveti Flavijan Carigradski (Mesne Poklade)
  • ponedeljak   4. mart (19. feb) Sveti apostoli Arhip, Filimon i Apfija
  • utorak          5. mart (20. feb) Sveti Lav Katanski
  • sreda           6. mart (21. feb) Prepodobni Timotej; Sveti Evstatije
  • četvrtak       7. mart (22. feb) Sveti mučenici u Evgeniji
  • petak           8. mart (23. feb) Sveti Sveštenomučenik Polikarp Smirnski
  • subota         9. mart (24. feb) Prvo i drugo obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja
  • nedelja       10. mart (25. feb) Sveti Tarasije Carigradski (Bele poklade)
  • ponedeljak  11. mart (26. feb) Sveti Porfirije, episkop Gaski (Početak posta) post
  • utorak        12. mart (27. feb) Prepodobni Prokopije Dekapolit; prepodobni Talalej post
  • sreda          13. mart (28. feb) Prepodobni Vasilije ispovednik; Prepodobni Jovan Kasijan post
  • četvrtak      14. mart (1. mar) Sveta prepodobnomučenica Evdokija post
  • petak          15. mart (2. mar) Sveti Svmuč. Teodot Kirinejski post
  • subota        16. mart (3. mar) Sveti mučenici Evtropije, Kleonik i Vasilisk; Sv. Teodor Komogovinski – Teodorova Subota post
  • nedelja       17. mart (4. mar) Prepodobni Gerasim jordanski post
  • ponedeljak  18. mart (5. mar) Sveti mučenik Konon; Prepodobni Marko Podvižnik post
  • utorak         19. mart (6. mar) Sveta 42 mučenika Amorejska post
  • sreda          20. mart (7. mar) Svetih sedam Sveštenomučenika Hersonskih post
  • četvrtak       21. mart (8. mar) Sveti Teofilakt Ispovednik post
  • petak           22. mart (9. mar) Svetih 40 mučenika Sevastijskih – Mladenci; Sv. 42 muč. Momišićka post
  • subota         23. mart (10. mar) Sveti mučenik Kodrat Korintski post
  • nedelja        24. mart (11. mar) Sveti Sofronije Jerusalimski post
  • ponedeljak   25. mart (12. mar) Prepodobni Simeon Novi Bogoslov; Sveti Grigorije Dvojeslov post
  • utorak          26. mart (13. mar) Prenos moštiju Svetog Nikifora Carigradskog post
  • sreda           27. mart (14. mar) Prepodobni Benedikt Nursijski post
  • četvrtak       28. mart (15. mar) Sveti mučenik Agapije i drugi s njim post
  • petak           29. mart (16. mar) Sveti apostol Aristovul; Sveti mučenik Savin post
  • subota         30. mart (17. mar) Sveti Aleksije – Čovek Božji post
  • nedelja        31. mart (18.mar) Sveti Kiril Jerusalimski post

APRIL – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • ponedeljak   1. april (19. mar) Sveti mučenici Hrizant, Darija i drugi; prepodobni Simon Dajbabski post
  • utorak         2. april (20. mar) Prepodobni Oci poubijani u manastiru Svetog Save Osvećenog post
  • sreda          3. april (21. mar) Prepodobni Jakov Ispovednik post
  • četvrtak      4. april (22. mar) Sveti Sveštenomučenik Vasilije Ankirski post
  • petak          5. april (23. mar) Prepodobnomučenik Nikon i drugi post
  • subota         6. april (24. mar) Prepodobni Zaharije (Pretprazništvo Blagovesti) post
  • nedelja        7. april (25. mar) +++ BLAGOVESTI post
  • ponedeljak   8. april (26. mar) Sabor Svetog arhangela Gavrila (Odanije blagovesti) post
  • utorak          9. april (27. mar) Prepodobna Matrona Solunska post
  • sreda           10. april (28. mar) Prepodobni Ilarion Ispovednik (Prvo bdenije) post
  • četvrtak        11. april (29. mar) Prepodobni Marko Areutski post
  • petak            12. april (30. mar) Prepodobni Jovan Lestvičnik (Drugo bdenije) post
  • subota          13. april (31. mar) Sveštenomučenik Ipatije Gangrijski post
  • nedelja         14. april (1. apr) Prepodobna Marija Egipćanka post
  • ponedeljak    15. april (2. apr) Prepodobni Tit Čudotvorac post
  • utorak          16. april (3. apr) Prepodobni Nikita Ispovednik post
  • sreda            17. april (4. apr) Prepodobni Josif Himnograf post
  • četvrtak        18. april (5. apr) Sveti mučenici Agatopod i Teodul post
  • petak            19. april (6. apr) Sveti Evtihije Carigradski post
  • subota          20. april (7. apr) Prepodobni Georgije Mitilenski – Lazareva Subota – Vrbica post
  • nedelja         21. april (8. apr) +++ULAZAK GOSPODA ISUSA HRISTA U JERUSALIM – CVETI post
  • ponedeljak    22. april (9. apr) Sveti mučenik Evpsihije post
  • utorak          23. april (10. apr) Sveti mučenik Terentije post
  • sreda            24. april (11. apr) Sveti Sveštenomučenik Antipa post
  • četvrtak        25. april (12. apr) Veliki Četvrtak (Veliko bdenije) post
  • petak            26. april (13. apr) +++VELIKI PETAK – RASPEĆE HRISTOVO; Sv. Nikolaj Žički post
  • subota           27. april (14. apr) +++VELIKA SUBOTA post
  • nedelja          28. april (15. apr) +++VASKRSENjE GOSPODA ISUSA HRISTA – V A S K R S
  • ponedeljak     29. april (16. apr) +++VASKRSNI PONEDELjAK
  • utorak           30. april (17. apr) +++VASKRSNI UTORAK

MAJ – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • sreda              1. maj (18. apr) Prepodobni Jovan, učenik Sv. Grigorija Dekapolita
  • četvrtak          2. maj (19. apr) Prepodobni Jovan Vethopešternik
  • petak              3. maj (20. apr) Prep. Teodor Trihina; prep. Joasaf Srpski; Sveti Nikolaj Žički (Istočni Petak)
  • subota            4. maj (21. apr) Sveti Sveštenomučenik Januarije
  • nedelja           5. maj (22. apr) Pr. Teodor Sikeot; Sv. Sveštenomučenik Platon Banjalučki
  • ponedeljak      6. maj (23. apr) +++ SVETI VELIKOMUČENIK GEORGIJE – ĐURĐEVDAN (Pobusani Ponedeljak)
  • utorak            7. maj (24. apr) Sveti mučenik Sava Stratilat; Sveti Sava Erdeljski; Sv. Sveštenomuč. Branko
  • sreda             8. maj (25. apr) Sveti apostol i jevanđelist Marko – Markovdan post
  • četvrtak         9. maj (26. apr) Sveti Sveštenomučenik Vasilije Amasijski
  • petak           10. maj (27. apr) Spaljivanje moštiju Svetog Save na Vračaru post
  • subota         11. maj (28. apr) Sveti apostoli Jason i Sosipatr
  • nedelja        12. maj (29. apr) +++ SVETI VASILIJE OSTROŠKI ČUDOTVORAC
  • ponedeljak   13. maj (30. apr) Sv. apostol Jakov Zavedejev
  • utorak         14. maj (1. maj) Sveti prorok Jeremija
  • sreda          15. maj (2. maj) Sveti Atanasije Veliki; Sveti Mihail post
  • četvrtak      16. maj (3. maj) Sveti mučenici Timotej i Mavra
  • petak          17. maj (4. maj) Sveta mučenica Pelagija Tarsijska post
  • subota        18. maj (5. maj) Sveta velikomučenica Irina
  • nedelja        19. maj (6. maj) Pravedni Jov; prenos moštiju Svetog Save
  • ponedeljak  20. maj (7. maj) Pojava Časnog Krsta u Jerusalimu
  • utorak        21. maj (8. maj) Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov
  • sreda         22. maj (9. maj) Prenos moštiju Svetog oca Nikolaja Pećka ikona Presvete Bogorodice (Prepolovljenje) post
  • četvrtak     23. maj (10. maj) Sveti apostol Simon Zilot; prepodobna Isidora
  • petak         24. maj (11. maj) +++ SVETI ĆIRILO I METODIJE; Sveti Nikodim srpski post
  • subota        25. maj (12. maj) Sveti Epifanije; Sveti German Carigradski
  • nedelja       26. maj (13. maj) Sveta mučenica Glikerija
  • ponedeljak  27. maj (14. maj) Sveti mučenik Isidor; Sveti mučenik Maksim
  • utorak        28. maj (15.maj) Prepodobni Pahomije Veliki; Sveti Ahilije
  • sreda         29. maj (16. maj) Prep. Teodor; Sv.muč. Teodor Vršački; Muč. Vukašin; SV Vikentije i muč. surdulički (Odanije Prepolovljenja) post
  • četvrtak     30. maj (17. maj) Sveti apostol Andronik i Junija
  • petak         31. maj (18. maj) Sveti mučenik Teodor Ankirski post

JUN – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • subota         1. jun (19. maj) Sveti Sveštenomučenik Patrikije
  • nedelja        2. jun (20. maj) Sveti mučenik Talalej; prepodobni Stefan Piperski
  • ponedeljak   3. jun (21. maj) +++ SVETI CAR KONSTANTIN I CARICA JELENA; prepodobna Jelena Dečanska
  • utorak         4. jun (22. maj) Sveti mučenik Jovan Vladimir; knez srpski
  • sreda          5. jun (23. maj) Prepodobni Mihajlo Ispovednik (Odanije Vaskrsa) post
  • četvrtak      6. jun (24. maj) +++VAZNESENjE GOSPODNjE – SPASOVDAN
  • petak          7. jun (25. maj) Treće obretenje glave Svetog Jovana Krstitelja; Pećka ikona Presvete Bogorodice; Sveti mučenici Pivski post
  • subota        8. jun (26. maj) Sveti apostol Karp i Alfej
  • nedelja       9. jun (27. maj) Sveti Sveštenomučenik Terapont
  • ponedeljak 10. jun (28. maj) Prepodobni Nikita Ispovednik
  • utorak        11. jun (29. maj) Prepodobnomučenica Teodosija Tirska
  • sreda         12. jun (30. maj) Prepodobni Isakije Dalmatski post
  • četvrtak     13. jun (31. maj) Sveti apostol Jerma; Sveti mučenik Ermije
  • petak         14. jun (1. jun) Sveti mučenik Justin Filosof; Prepodobni Justin Ćelijski (Odanije Vaznesenja) post
  • subota       15. jun (2. jun) Sveti mučenik Nikifor; Sveštenomučenik Erazmo Ohridski Letnje (duhovske) zadušnice 
  • nedelja      16. jun (3. jun) +++ SILAZAK SVETOG DUHA NA APOSTOLE – PEDESETNICA – TROJICE
  • ponedeljak 17. jun (4. jun) +++ DUHOVSKI PONEDELjAK
  • utorak        18. jun (5. jun) +++ DUHOVSKI UTORAK
  • sreda        19. jun (6. jun) Prepodobni Visarion i Ilarion Novi
  • četvrtak    20. jun (7. jun) Sveti Sveštenomučenik Teodor Ankirski
  • petak        21. jun (8. jun) Sveti velikomučenik Teodor Stratilat
  • subota      22. jun (9. jun) Sveti Kirilo Aleksandrijski (Odanije Pedesetnice)
  • nedelja      23. jun (10. jun) Sveti Sveštenomučenik Timotej Bruski (Petrovske Poklade)
  • ponedeljak 24. jun (11. jun) Sveti apostoli Vartolomej i Varnava (Početak posta) post
  • utorak       25. jun (12. jun) Prepodobni Onufrije Veliki; prepodobni Petar Atonski post
  • sreda        26. jun (13. jun) Sveta mučenica Akilina; Sveti Trifilije Levkusijski post
  • četvrtak    27. jun (14. jun) Sveti prorok Jelisej; Sveti Metodije Carigradski post
  • petak        28. jun (15.jun) Sv. Amos; +++SV. MUČENIK KNEZ LAZAR I SV. SRPSKI MUČENICI – VIDOVDAN post
  • subota      29. jun (16. jun) Sveti Tihon Amatunski Čudotvorac post
  • nedelja     30. jun (17. jun) Sveti mučenici Manuil, Savel i Ismail post

JUL – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

  • ponedeljak  1. jul (18. jun) Sveti mučenici Leontije, Ipatije i Teodul post
  • utorak        2. jul (19. jun) Sveti apostol Juda; prepodobni Pajsije Veliki; Sveti Jovan Šangajski post
  • sreda         3. jul (20. jun) Sveti Sveštenomučenik Metodije; prepodobni Naum Ohridski post
  • četvrtak     4. jul (21. jun) Sveti mučenik Julijan Tarsijski; prepodobna Anastasija Srpska post
  • petak         5. jul (22.jun) Sveti Sveštenomučenik Jevsevije post
  • subota       6. jul (23.jun) Sveta mučenica Agripina; vladimirska ikona Majke Božje post
  • nedelja      7. jul (24. jun) +++ ROĐENjE SVETOG JOVANA PRETEČE – IVANjDAN post
  • ponedeljak 8. jul (25. jun) Sveta prepodobnomučenica Fevronija post
  • utorak       9. jul (26. jun) Prepodobni David Solunski post
  • sreda       10. jul (27. jun) Prepodobni Sampson Stranoprimac post
  • četvrtak    11. jul (28. jun) Prenos moštiju Sv. besrebrenika Kira i Jovana; Sv. muč. Dabrobosan. i Milešev. post
  • petak       12. jul (29. jun) +++ SVETI APOSTOLI PETAR I PAVLE – PETROVDAN post
  • subota      13. jul (30. jun) Sabor Svetih dvanaest apostola – Pavlovdan
  • nedelja     14. jul (1. jul) Sveti mučenici i besrebrenici Kozma i Damjan
  • ponedeljak 15. jul (2. jul) Polaganje rize Presvete Bogorodice
  • utorak       16. jul (3. jul) Sveti mučenik Jakint; Prepodobni Anatolije
  • sreda         17. jul (4. jul) Sveti Andrej Kritski; Sv. Sveštenomučenik Sava Gornjokarlovački post
  • četvrtak     18. jul (5. jul) Prepodobni Atanasije Atonski; Sveti Sergije Radonješki
  • petak         19. jul (6. jul) Prepodobni Sisoje Veliki post
  • subota       20. jul (7.jul) Prepodobni Toma Malein; Sveta mučenica Nedelja
  • nedelja      21. jul (8. jul) Sveti velikomučenik Prokopije
  • ponedeljak 22. jul (9. jul) Sveštenomučenik Pankratije; Sveti Teodor; Sveti. muč. Glamočki i Kulenvakufski
  • utorak       23. jul (10. jul) Svetih 45 mučenika iz Nikopolja; Prep. Antonije Pečerski
  • sreda         24. jul (11. jul) Sveta velikomučenica Efimija; blažena Olga post
  • četvrtak     25. jul (12. jul) Sv. muč. Proklo i Ilarije; ikona Presvete Bogorodice Trojeručice
  • petak        26. jul (13.jul) Sabor Svetog arhangela Gavrila post
  • subota       27. jul (14. jul) Sveti apostol Akila; Prepodobni Nikodim
  • nedelja      28. jul (15. jul) Sveti mučenici Kirik i Julita; Sv. Vladimir Kijevski; Sv. muč. Veličko-gornjepolimski
  • ponedeljak 29. jul (16. jul) Sveštenomučenik Atinogen; Sveta mučenica Julija
  • utorak        30. jul (17. jul) Sveta velikomučenica Marina – Ognjena Marija
  • sreda         31. jul (18. jul) Sveti mučenik Emilijan; Sveti mučenik Jakint post 

AVGUST – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

četvrtak        1. avgust (19. jul) Prep. Makrina; Sveti Stefan, Despot srpski i Prepodobna Evgenija (Lazarević)

petak            2. avgust (20. jul) +++ SVETI PROROK ILIJA – ILINDAN; Sveti Ilija Gruzijski post

subota           3. avgust (21. jul) Sveti Prorok Jezekilj

nedelja          4. avgust (22. jul) Sveta Marija Magdalena – Blaga Marija

ponedeljak     5. avgust (23. jul) Sveti mučenici Trofim, Teofil i drugi s njima

utorak           6. avgust (24. jul) Sveta velikomučenica Hristina; Prepodobni Polikarp Pečerski;  Sv.muč. Prebilovački i Donjohercegovački

sreda            7. avgust (25. jul) Uspenije Svete Ane post

četvrtak        8. avgust (26. jul) Prepodobnomučenica Paraskeva – Petka: Sveti Sava Treći, Arhiepiskop srpski

petak           9. avgust (27. jul) Sveti velikomučenik Pantelejmon; Sveti Kliment Ohridski post

subota        10. avgust (28. jul) Sveti apostoli i đakoni Prohor, Nikanor, Timon i Parmen

nedelja        11. avgust (29. jul) Sveti mučenik Kalinik; Sveta mučenica Serafima

ponedeljak   12. avgust (30. jul) Prepodobna mati Angelina srpska

utorak          13. avgust (31. jul) Sveti mučenik Evdokim; Sveta mučenica Julita (Gospoinske poklade)

sreda            14. avgust (1. avg) Iznošenje Časnog Krsta; Sv. mučenici Makaveji (Početak posta) post

četvrtak        15. avgust (2. avg) Prenos moštiju Svetog prvomučenika i arhiđakona Stefana post

petak            16. avgust (3. avg) Prepodobni Isakije, Dalmat i Faust post

subota          17. avgust (4. avg) Svetih sedam mučenika u Efesu post

nedelja         18. avgust (5. avg) Sveti Sveštenomučenik Evsignije (Pretprazništvo Preobraženja) post

ponedeljak    19. avgust (6. avg) +++ PREOBRAŽENjE GOSPODNjE post

utorak          20. avgust (7. avg) Prepodobnomučenik Dometije; Prepodobni Or post

sreda            21. avgust (8. avg) Sveti Emilijan Ispovednik; Prepodobni Zosim i Jakov Tumanski post

četvrtak        22. avgust (9. avg) Sveti apostol Matija; Sveti mučenik Antonije post

petak            23. avgust (10. avg) Sveti mučenik i arhiđakon Lavrentije post

subota          24. avgust (11. avg) Sveti mučenik i arhiđakon Evplo; Prepodobni Nifont patrijarh carigradski post

nedelja         25. avgust (12. avg) Sveti mučenici Fotije, Anikita i drugi s njima post

ponedeljak    26. avgust (13. avg) Sveti mučenik Ipolit (Odanije Preobraženja) post

utorak           27. avgust (14. avg) Sveti Prorok Mihej (Pretprazništvo Uspenija) post

sreda            28. avgust (15. avg) +++ USPENIJE PRESVETE BOGORODICE – VELIKA GOSPOJINA post

četvrtak         29. avgust (16. avg) Nerukotvoreni Obraz Gospoda Isusa Hrista; Sveti Jevstatije, Drugi Arhiepiskop srpski; Prepodobni Roman; Prepodobni Rafailo Banatski

petak            30. avgust (17. avg) Sveti mučenik Patroklo; Sveti mučenik Miron post

subota          31. avgust (18. avg) Sveti mučenik Flor; Prepodobni Jovan Rilski

SEPTEMBAR – NOVI  (STARI) KALENDAR

nedelja          1. septembar (19. avg) Sveti mučenik Andrej Stratilat

ponedeljak     2. septembar (20. avg) Sveti Prorok Samuilo; Sveti Sveštenomučenik Filip Iraklijski

utorak           3. septembar (21. avg) Sveti. apostol Tadej; Sv. mučenica Vasa sa decom; Sv. Sveštenomučenik Rafailo Šišatovački

sreda            4. septembar (22. avg) Sveti mučenik Agatonik; Sveti Sveštenomučenik Gorazd Češki post

četvrtak        5. septembar (23. avg) Sveti Sveštenomučenik Irinej; Sveti mučenik Lup (Odanije Uspenija)

petak            6. septembar (24. avg) Sveti Sveštenomučenik Evtihije; Sveta mučenica Sira post

subota          7. septembar (25. avg) Prenos moštiju Sv. apostola Vartolomeja; Sveti apostol Tit

nedelja         8. septembar (26. avg) Sveti mučenici Adrijan i Natalija

ponedeljak    9. septembar (27. avg) Prepodobni Pimen Veliki

utorak         10. septembar (28. avg) Prepodobni Mojsej Murin; Prepodobni Sava Pskovski

sreda          11. septembar (29. avg) +++ USEKOVANjE GLAVE SVETOG JOVANA KRSTITELjA post

četvrtak      12. septembar (30. avg) Prenos moštiju Svetog Aleksandra Nevskog; Sveti Kirilo, Nikon i Makarije

petak          13. septembar (31. avg) Polaganje pojasa Presvete Bogorodice; Sv. mučenici Jasenovački post

subota        14. septembar (1. sep) Prepodobni Simeon Stolpnik – Crkvena Nova godina

nedelja        15. septembar (2. sep) Sveti mučenik Mamant; Sveti Jovan Posnik; Sabor srpskih svetitelja

ponedeljak   16. septembar (3. sep) Sveti Sveštmučenik Antim; Sveti Joanikije, Prvi Patrijarh Srpski

utorak         17. septembar (4. sep) Sveti Sveštenomučenik Vavila; Prorok Mojsej Bogovidac; Sveti Petar Dabrobosanski; Prepodobni Stefan Tronoški

sreda          18. septembar (5. sep) Sveti Prorok Zaharije i pravedna Jelisaveta post

četvrtak      19. septembar (6. sep) Čudo Svetog arhangela Mihaila; Sveti mučenik Evdoksije

petak         20. septembar (7. sep) Sveti mučenik Sozont (Pretprazništvo Rođenja Presvete Bogorodice) post

subota       21. septembar (8. sep) +++ ROĐENjE PRESVETE BOGORODICE – MALA GOSPOJINA

nedelja      22. septembar (9. sep) Sveti pravedni Joakim i Ana

ponedeljak 23. septembar (10. sep) Svete mučenice Minodora, Mitrodora i Nimfodora

utorak        24. septembar (11. sep) Prepodobna Teodora; Prepodobni Sergije i German

sreda         25. septembar (12. sep) Sv. Sveštenomučenik Avtonom (Odanije Rođenja Presvete Bogorodice) post

četvrtak     26. septembar (13. sep) Sveti Sveštenomučenik Kornilije (Pretprazništvo Vozdviženja)

petak         27. septembar (14. sep) +++ VOZDVIŽENjE ČASNOG KRSTA – KRSTOVDAN post

subota        28. septembar (15. sep) Sveti velikomučenik Nikita; Sveti Josif Temišvarski

nedelja       29. septembar (16. sep) Prepodobni Dorotej; Sveti Kiprijan; Sv. velikomuč. Jefimija

ponedeljak  30. septembar (17. sep) Svete mučenice Vera, Nada i Ljubav i majka im Sofija

OKTOBAR – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

utorak          1. oktobar (18. sep) Sveti Evmenije Gortinski; Sveta mučenica Ariadna

sreda           2. oktobar (19. sep) Sveti mučenici Trofim, Savatije i Dorimedont post

četvrtak       3. oktobar (20. sep) Sveti velikomučenik Jevstatije

petak           4. oktobar (21. sep) Sveti apostol Kodrat (Odanije Vozdviženja) post

subota         5. oktobar (22. sep) Sveti Sveštenomučenik Foka; Sveti Prorok Jona – Miholjske zadušnice

nedelja        6. oktobar (23.sep) Začeće Svetog Jovana Preteče i Krstitelja

ponedeljak   7. oktobar (24. sep) Sveta prvomučenica Tekla; Prep. Simon, Sv. Kralj Vladislav i Prep. David

utorak          8. oktobar (25. sep) Prepodobna Efrosinija; Sveti Sergije Radonješki

sreda           9. oktobar (26. sep) Sveti apostol i jevanđelist Jovan Bogoslov post

četvrtak      10. oktobar (27. sep) Sveti mučenik Kalistrat

petak          11. oktobar (28. sep) Prepodobni Hariton Ispovednik post

subota        12. oktobar (29. sep) Prepodobni Kirijak Otšelnik – Miholjdan

nedelja       13. oktobar (30. sep) Sveti Sveštenomučenik Grigorije; Sveti Mihail Kijevski

ponedeljak  14. oktobar (1. okt) Pokrov Presvete Bogorodice

utorak        15. oktobar (2.okt) Sveti Sveštenomučenik Kiprijan; Prepodobni Andrej; Sv. Pajsije (Janjevac), patrijarh Pećki

sreda         16. oktobar (3.okt) Sveti Sveštenomučenik Dionisije Areopagit post

četvrtak     17. oktobar (4. okt) Sveti Stefan i Prepodobna Jelena – Jelisaveta (Štiljanović)

petak         18. oktobar (5. okt) Sveta mučenica Haritina; Sv. Sveštenomučenik Dionisije post

subota        19. oktobar (6. okt) Sveti apostol Toma – Tomindan

nedelja       20. oktobar (7. okt) Sveti mučenici Sergije i Vakho – Srđevdan

ponedeljak  21. oktobar (8. okt) Prepodobna Pelagija; Prepodobna Taisa

utorak        22. oktobar (9. okt) Sveti apostol Jakov; Cveti Stefan, Despot srpski (Slepi)

sreda          23. oktobar (10. okt) Sveti mučenici Evlampije i Evlampija post

četvrtak      24. oktobar (11. okt) Sveti apostol Filip, đakon; Sveti Teofan Načertani

petak          25. oktobar (12. okt) Sveti mučenici Tarah, Prov i Andronik post

subota         26. oktobar (13. okt) Sveti mučenik Karp; Sveta novomučenica Zlata Meglinska

nedelja        27. oktobar (14. okt) +++ PREPODOBNA MATI PARASKEVA – SVETA PETKA

ponedeljak   28. oktobar (15. okt) Sveti Sveštenomučenik Lukijan; Prepodobni Jevtimije

utorak         29. oktobar (16. okt) Sveti mučenik Longin Sotnik

sreda          30. oktobar (17. okt) Sveti Prorok Osija; Prepodobnomučenik Andrej Kritski post

četvrtak      31. oktobar (18. okt) Sveti apostol i jevanđelist Luka; +++ SVETI PETAR CETINjSKI

NOVEMBAR – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

petak           1. novembar (19. okt) Sv. Prorok Joil; Prepodobni Prohor Pčinjski; Prepodobni Jovan Rilski post

subota         2. novembar (20. okt) Sveti velikomučenik Artemijen – Mitrovske (zatvorene) zadušnice

nedelja        3. novembar (21. okt) Prepodobni Ilarion; Sveti Ilarion Meglinski; Sveti Visarion Ispovednik

ponedeljak   4. novembar (22. okt) Sveti ravnoapostolni Averkije Jerapoljski

utorak         5. novembar (23. okt) Sveti apostol Jakov, prvi episkop Jerusalimski

sreda          6. novembar (24. okt) Sveti mučenik Areta post

četvrtak      7. novembar (25. okt) Sveti mučenici Markijan i Martirije

petak          8. novembar (26. okt) +++ SVETI VELIKOMUČENIK DIMITRIJE – MITROVDAN post

subota        9. novembar (27. okt) Sveti mučenik Nestor

nedelja      10. novembar (28. okt) Sveti mučenik Terentije; Sveti Arsenije Sremac, Arhiepiskop srpski

ponedeljak 11. novembar (29. okt) Sveti Avramije Zatvornik; Prepodobnomučenica Anastasija Rimljanka

utorak        12. novembar (30. okt) Sveti kralj Milutin; Prepodobni Teoktist i Jelena; Sveti Varnava Hvostanski Ispovednik

sreda         13. novembar (31. okt) Sveti apostoli Stahije, Amplije, Urvan i drugi s njima post

četvrtak      14. novembar (1. nov) Sveti Kozma i Damjan – Vračevi

petak          15. novembar (2. nov) Sveti mučenici Akindin, Pigasije i drugi s njima post

subota         16. novembar (3. nov) Obnovljenje hrama Svetog velikomučenika Georgija – Đurđic

nedelja        17. novembar (4. nov) Prepodobni Joanikije Veliki; Sveštenomučenik Nikandar

ponedeljak   18. novembar (5. nov) Prepodobnomučenik Galaktion i Epistima

utorak         19. novembar (6. nov) Sveti Pavle Ispovednik; Prepodobni Varlam Hutinski

sreda           20. novembar (7. nov) Sveta 33 mučenika u Melitini; Prepodobni Lazar post

četvrtak 21. novembar (8. nov) +++ SABOR SVETOG ARHANGELA MIHAILA I OSTALIH NEBESKIH SILA BESTELESNIH – ARANĐELOVDAN

petak           22. novembar (9. nov) Sveti mučenici Onisifor i Porfirije; Sveti Nektarije Eginski post

subota         23. novembar (10. nov) Sveti apostoli Olimp, Erast, Rodion i drugi s njima

nedelja        24. novembar (11. nov) Sveti mučenik Mina; Sveti kralj Stefan Dečanski – Mratindan

ponedeljak   25. novembar (12. nov) Sveti Jovan Milostivi; Prepodobni Nil Sinajski

utorak         26. novembar (13. nov) Sveti Jovan Zlatousti (Božićne poklade)

sreda          27. novembar (14. nov) Sveti apostol Filip (Početak posta) post

četvrtak      28. novembar (15. nov) Sveti mučenici Gurije, Samon i Aviv post

petak          29. novembar (16. nov) Sveti apostol i jevanđelist Matej post

subota        30. novembar (17. nov) Sveti Grigorije Čudotvorac; Sveti Maksim, Patrijarh carigradski Sv. Sevastijan Džeksonski post

DECEMBAR – NOVI  (STARI) Pravoslavni Crkveni Kalendar

nedelja         1. decembar (18. nov) Sveti mučenik Platon; Sveti mučenici Roman i Varul Otrok post

ponedeljak    2. decembar (19. nov) Sveti Prorok Avdija; Sv. muč. Varlaam; Prepodobni Joasaf post

utorak          3. decembar (20. nov) Prepodobni Grigorije Dekapolit (Pretprazništvo Vavedenja) post

sreda           4. decembar (21. nov) +++ VAVEDENjE PRESVETE BOGORODICE post

četvrtak       5. decembar (22. nov) Sveti apostoli Filimon, Apfija i Arhip; Sv. Mučenica Kikilija post

petak           6. decembar (23. nov) Sveti Amfilohije Ikonijski; Sveti Grigorije; Sveti Aleksandar Nevski post

subota         7. decembar (24. nov) Sveta velikomučenica Ekaterina post

nedelja        8. decembar (25. nov) Sveti Sveštenomučenik Kliment (Odanije Vavedenja) post

ponedeljak   9. decembar (26. nov) Prepodobni Alimpije Stolpnik post

utorak       10. decembar (27. nov) Sveti mučenik Jakov Persijanac; Sveti Jakov Rostovski post

sreda         11. decembar (28. nov) Sv. Prepodobnomučenik Stefan; Sveti mučenik Hristo post

četvrtak     12. decembar (29. nov) Sveti mučenici Paramon i Filumen; Sv. Mardarije, Ep. Američko-Kanadski post

petak         13. decembar (30. nov) Sveti apostol Andrej Prvozvani post

subota        14. decembar (1. dec) Sveti Prorok Naum; Sveti Filaret Milostivi post

nedelja       15. decembar (2. dec) Sveti Prorok Avakum; Sveti Car Uroš; Prepodobni Joanikije Devički post

ponedeljak  16. decembar (3. dec) Sveti Prorok Sofonije; Prepodobni Jovan Ćutljivi post

utorak        17. decembar (4. dec) Sveta velikomučenica Varvara; Prepodobni Jovan Damaskin post

sreda         18. decembar (5. dec) Prepodobni Sava Osvećeni; Sveti Nektarije Bitoljski post

četvrtak     19. decembar (6. dec) +++ SVETI NIKOLA ČUDOTVORAC – NIKOLjDAN post

petak         20. decembar (7.dec) Sveti Amvrosije; Prepodobni Grigorije Gornjački post

subota       21. decembar (8.dec) Prepodobni Patapije; Sveti apostoli Sosten, Apolos i drugi s njima post

nedelja       22. decembar (9.dec) Začeće Svete Ane (Detinjci) post

ponedeljak 23. decembar (10.dec) Sveti mučenici Mina i drugi s njim; Sveti Jovan, Despot srpski post

utorak       24. decembar (11. dec) Prepodobni Danilo Stolpnik post

sreda        25. decembar (12. dec) Prepodobni Spiridon Čudotvorac, episkop Trimitunski post

četvrtak    26. decembar (13. dec) Sv. Muč. Evstratije; Sv. Sveštenomuč. Gavrilo; Sv. Nikodim srpski post

petak        27. decembar (14. dec) Sveti mučenici Tirs, Levkije, Filimon, Apolonije i drugi s njima post

subota       28. decembar (15. dec) Sveti Sveštenomučenik Elevterije; Prepodobni Pavle post

nedelja      29. decembar (16. dec) Sveti Prorok Agej; Sveta Teofanija carica (Materice) post

ponedeljak  30. decembar (17. dec) Sveti Prorok Danilo; Sveti prepodobnomuč. đakon Avakum i iguman Pajsije post

utorak        31. decembar (18. dec) Sveti mučenik Sevastijan; Sveti Modest i drugi post